Директорот на Кумановскиот театар ги отфрли обвинувањата на вработените дека ги повикал на работа

-Актерската екипа не е повикана да доаѓа на работа, туку со по едно лице од техниката се договоривме неделава да го отвораме театарот по час два, бидејќи долго време е затворен, одговори утрово директорот на Кумановскиот театар, Сашо Тодоровски, на обвинувања дека ги повикал вработените на работа во услови на пандемија.

-Театарот во Куманово минатата недела воопшто не работеше, бидејќи во услови на пандемија нема потреба за такво нешто, но се слушнав со претпоставениот на техниката и решивме од понеделник да ја отвориме зградата по час два…по еден човек доаѓа од техниката… не станува збор за враќање на актерската екипа на работа“, вели Христовски во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“.

Прочитајте и...  Повеќе од двесте илјади луѓе починаа од ковид-19 во САД

Тој, меѓу другото, се пофали дека идејата за онлајн-претстави во време кога граѓаните седат дома, всушност  е започната од кумановските актери.

Прочитај повеќе

Словенија наложи задолжително носење маски и на отворено

Маријана Митровска

Анализа: Во партијата на Вучиќ членува секој деветти граѓанин на Србија, неспоредливо со партијата на Путин

Слободен печат

Уапсени 10 полицајци во рација за нелегални казина во Косово

Маријана Митровска

Нема смртни случаи денеска во Хрватска, но бројот на заразени расте

Слободен печат

Голем шумски пожар беснее на планината Стогово

Слободен печат

Пакет со смртоносен отров адресиран до Трамп

Маријана Митровска

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бројот на случаи во Турција надмина 300 илјади, лекарите се сомневаат во официјалните бројки

Маријана Митровска

Столе Попов добитник на „Голема ѕвезда на македонскиот филм”, Јануш Зигмунд Камински на „Златна камера 300″

Бели гаќи и црвени влечки-идеален моден аутфит во трговски центар во Сплит

Слободен печат

Трамп: До април ќе имаме доволно вакцини за секој Американец (ВИДЕО)

Маријана Митровска

Уште две дечиња од струмичката градинка позитивни на Ковид-19

Маријана Митровска

Пендаровски: Благодарение на фестивалот „Браќа Манаки“, Битола и нашата држава се препознаени во светот на седмата уметност (ФОТО)

Маријана Митровска