13 C
Скопје

Tag : театар

Културен печат

Интернационален проект „Патиштата на хероите“: Уметнички пристап кон социјалните и еколошките проблеми

Тони Димков
Македонскиот народен театар како координатор ќе биде дел од интернационалниот проект „Патиштата на хероите“, во кој ќе бидат вклучени седум организации-партнери од шест држави. Заедничката...
Вести Култура

Премиерно во Штипскиот театар, „Пасивно пушење” утре на штиците што живот значат

Слободен печат
Претставата „Пасивно пушење” од Небојша Ромчевиќ, во режија на Ненад Витанов, утре во 15 часот ќе биде премиерно изведена во Народниот театар Штип. Комедијата за Македонец...
Вести Свет

Владата на Себастијан Курц воведува задолжителни тестови за влез во болница и во театар

И.И.
Австрискиот Парламент денеска одобри Владата да воведе задолжителен негативен тест за одење во театар, болница или резервација на хотел и покрај воздржаноста на некои бизнис...
Културен печат

Театрологија: Белешки со потрага по театарската вистина

Тони Димков
Факултетот за драмски уметности – Скопје ја објави книгата „Театарски белешки“ на режисерот и професор Владо Цветановски, која ја приредиле Јелена Цветановска и Андреј Цветановски,...
Културен печат

Македонски народен театар: Премиера на „Последната лента на Крап“ со Ѓорѓи Јолевски

Тони Димков
Монодрамата „Последната лента на Крап“ од Семјуел Бекет, а во изведба, режија и продукција на првенецот на Македонскиот народен театар, Ѓорѓи Јолевски, го одбележа крајот...
Културен печат

Театар за деца и младинци: Едноставна приказна за суштински нешта

Тони Димков
Театарот за деца и младинци (ТДМ) на 26 декември премиерно ја изведе детско-играната претстава „Некој нека ми каже колку сум важен“ во режија на гостинката...
Културен печат

Драмски театар: Претставата „Диши“ е направена низ процес базиран на сериозно истражување

Тони Димков
Премиерата на претставата „Диши“ на сцената на Драмски театар во Скопје се одржа на 29 декември. Претставата е поставена по текстот „Диши“ (Бели дробови) од...
Вести Култура

Дамчески: Последиците по театарската уметност се несогледливи, сѐ уште нема владина одлука за нов театар во Прилеп

Слободен печат
Пандемијата ќе остави долгорочни последици врз театарската уметност, вели Стојан Дамчески, раководител на Народниот театар „Војдан Чернодрински” во Прилеп. Театарот во 2020 година ја почна...
Културен печат

Излезе „Културен печат“ број 63 во новогодишното издание на весникот „Слободен печат“

Тони Димков
КУЛТУРЕН ПЕЧАТ број 63, во новогодишниот број на печатеното издание на „Слободен печат“ (31.12.2020-03.01.2021), го отвораме со песната „Покана за вечера“ од Србо Ивановски посветена...
Културен печат

Изложба во МНТ: Духот на театарот се враќа со „Сценска тишина“

Тони Димков
Во годината во која Македонскиот народен театар ја слави својата 75-годишнина, период доволно долг за испишување на историја и достојно одбележување, светот, а со тоа...