25 C
Скопје

Девет години затвор доби поранешен министер за образование обвинет за педофилија

Ненад Сузиќ (71), поранешен министер за образование на Република Српска и редовен професор на Универзитетот во Бања Лука, беше осуден од Окружниот суд во Бања Лука на девет години затвор за сексуално злоставување на 14-годишно девојче.

Сузиќ беше прогласен за виновен за сексуален однос со дете на возраст под 15 години.

– Обвинетиот беше осуден на девет години затвор, што го вклучува и времето поминато во притвор од 5 јуни до 5 декември 2019 година. На обвинетиот му е одредена мерка на безбедност за целосна забрана за вршење на функцијата професор, при чие вршење се остварува директен контакт со деца – објави Окружниот суд во Бања Лука.

Исто така, на Сузиќ му беше забрането да пристапува и да комуницира со жртвата и одредени лица. И тоа е забрана за приближување до 50 метри и забрана за комуникација за две години. Тоа нема да го вклучува времето поминато на издржување на казната.

Сузиќ беше уапсен на 5 јуни 2019 година, откако родителите на жртвата контактирале со полицијата.

Пресудата не е конечна и дозволено е право на жалба до Врховниот суд на Република Српска, пишува Новости.

Поврзани вести

Германската амбасадорка Холштајн за СП: За Германија е незамисливо за Албанија да каже да, а С. Македонија да ја остави

Слободен печат

ЦИВИЛ: Бришењето зборови од Речникот на македонскиот јазик нема да го намалат говорот на омраза, туку ќе го засилат

Слободен печат

Денеска се регистрирани 234 нови случаи на коронавирус, 25 лица починаа

Слободен печат

Извлечен човечки труп од реката Вардар

МИА Агенција

Формирана анкетна комисија за разрешување на албанскиот претседател Мета

МИА Агенција

Димитров: Естонското искуство може многу да ѝ користи на Северна Македонија на патот кон ЕУ

Слободен печат

Остави Коментар