Tag : република српска

Вести Регион

Додик: Посетата на Ѓукановиќ на БиХ е штетна по националниот интерес на Република Српска

Слободен печат
Српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина (БиХ) Милорад Додик во собранието на Република Српска (РС) изјави дека и понатаму е против посетата на...
Вести Регион

Изетбеговиќ го посочи Додик како главен виновник за кризата во БиХ

МИА Агенција
Партијата за демократска акција (СДА) на Бакир Изетбеговиќ денеска го посочи членот на Претседателството на БиХ и лидер на СНСД, Милорад Додик, како главен генератор...
Вести Регион

Додик повторно се закани со РС-егзит и побара исполнување на барањата

МИА Агенција
Членот на Претседателството на БиХ, Милорад Додик потврди денеска дека блокадата за одлучување во телата на државната власт ќе продолжи се додека не се измени...
Вести Регион

Отфрлени заклучоците на Република Српска за границата со Федерацијата БиХ

Слободен печат
Премиерот на Федерацијата Босна и Херцеговина Фадил Новалиќ ги отфрли заклучоците на Народното Собрание на Република Српска во врска со дефинирање на граничната линија помеѓу...
Вести Регион

Комшиќ: Нека не се занесуваат со уцени, Република Српска нема да добие ништо од тоа што го бара

МИА Агенција
Претседавачот со Претседателството на БиХ, Жељко Комшиќ, изјави денеска дека нема ништо да има од најавениот „егзит” на Република Српска, а на српскиот колега во...
Вести Регион

Србија го поддржува интегритетот на Република Српска и нема да дозволи нејзино укинување

Слободен печат
Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ оцени денеска дека во Босна и Херцеговина (БиХ) се одвива тивка ревизија на Дејтонскиот договор со која се бара...
Вести Регион

Парламентот на Република Српска ги поддржа барањата за промени во Уставниот суд

Слободен печат
Парламентот на Република Српска синоќа го поддржа планот на лидерите на тој ентитет за блокирање на работата на властите во БиХ се додека не се...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Андоновиќ: Нова криза во регионот – Република Српска расправа за антидејтонското делување на БиХ

Слободен печат
Собранието на Република Српска на посебна седница во Бања Лука денеска расправа околу одлуката на Уставниот суд на БиХ да го одземе земјоделското земјиште на...
Вести Регион

За казни возачите во БиХ должат 35 милиони евра

Слободен Печат
Неплатените сообраќајни казни во Босна и Херцеговина достигнуваат цифра од речиси 35 милиони евра, или 70 милиони конвертибилни марки. Податоците на Агенцијата за идентификациски документи...
Вести Регион

Изетбеговиќ: Политичкиот сојуз меѓу Човиќ и Додик е опасен за Босанците

Слободен Печат
Претседателот на Партијата за демократска акција на Босна и Херцеговина (СДА), Бакир Изетбеговиќ изјави денеска дека сојузот помеѓу ХДЗ БиХ и Сојузот на независни социјалдемократи...