14 C
Скопје

Tag : република српска

Вести Регион

Додик: Република Српска ја почитува СПЦ и тоа што го прави црквата

Слободен печат
По средбата со Неговата Светост Српскиот патријарх Порфириј, српскиот член и претседател на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, се заблагодари за приемот по повод најголемиот...
Вести Регион Слајдер

Додик: Границата меѓу Република Српска и Федерацијата БиХ е меѓународно призната и дефинитивна

Слободен печат
Српскиот член на Претседателството на БиХ Милорад Додик изјави денеска дека границата меѓу Република Српска и Федерацијата БиХ е дефинитивна и дека нема да се...
Вести Ви Препорачуваме Регион Слајдер

Јанша ги предводи земјите на ЕУ кои сакаат „Голема Србија“ и распарчување на БиХ, Црна Гора и Северна Македонија

Слободен печат
Политичката сцена на Босна и Херцеговина ја тресе драма во режија на раководството на Република Словенија, која има визија за „комплетирање на распадот на Југославија“,...
Вести Регион Слајдер

Нова тура вакцини за Република Српска: Србија им испраќа уште 20.000 дози

Слободен печат
Претседателот на претседателството на БиХ, Милорад Додик, рече дека се договорил со српскиот претседател Александар Вучиќ околу 20.000 вакцини да бидат доставени од Србија до...
Вести Регион

БиХ: Починаа 76 лица, нови 1.869 пациенти со ковид-19

Слободен печат
Босна и Херцеговина во изминатото деноноќие регистрира 1.869 нови случаи на коронавирус од 5.238 тестови и 76 смртни случаи. Заводот за јавно здравје на БиХ...
Вести Регион Слајдер

Србија и Република Српска/БиХ потпишаа договор за гасно поврзување со „Балкански тек”

Слободен печат
Договорот за изградба на гасоводот „Нова источна интерконекција на Република Српска / БиХ и Република Србија” денеска во Бања Лука го потпишаа претставниците на Србијагас...
Ви Препорачуваме Колумни

Република Српска како против тег за косовската независност

С.Р.
Милорад Додик и Александар Вучиќ го повлекоа својот потег во геополитичката партија шах, каде крајот на играта треба да ги дефинира и границите на земјите...
Вести Регион Слајдер

Соопштение на амбасадите на најмоќните светски држави во Сараево: Ентитетите без право на отцепување од БиХ

Слободен печат
Амбасадите на Франција, на Германија, на Италија, на Велика Британија и на САД, како и специјалниот претставник на Европската Унија (ЕУ) во Сараево, издадоа заедничко...
Вести Регион Слајдер

Додик: Време е за дијалог или за референдум за отцепување

Слободен печат
Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик денеска изјави дека Република Српска нуди концепт за функционирање на Федерацијата каков што се предвидува и со...
Вести Регион Слајдер

ВИДЕО I Апсењa на Јахорина: Приведени тројца криминалци меѓу кои и внук на лице по чие убиство почна крвава војна што однесе 50 животи

Слободен печат
Милан Кршиќ, Филип Рогановиќ и Бобан Сјеклоќа, кои важат за припадници на шкаљарскиот клан, се уапсени на Јахорина поради, како што се сомневаат во полиција,...