Данило Методиевски светски вицешампион во кик-бокс

фото: facebook.com/MaksimDimitrievskiOfficial

Македонија има вицешампион во кик-бокс на светски куп, Данило Методиевски освои второ место на натпреварувањето одржано во Италија.

Членот на Кик-бокс клубот „Предатор“, на Светскиот ВАКО Куп оствари две победи против натпреварувачи од Италија и Хрватска.

Најпрвин го совлада Италијанецот Алесандро Бискоци (3:0), а потоа и Хрватот Себастијан Паватиќ (3:0).

Методиевски единствено загуби од актуелен светски првак и европски вицешампион, Тобиас Свачина од Чешка (0:3).

На овој Светски куп во Лидо Ди Јесоло учествуваа над 1000 кикбоксери од 44 земји.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот