Дали во текот на пандемијата на коронавирусот е безбедно да јадеме храна која некој друг ја подготвил?

Со пандемијата на коронавирусот и социјалната изолација, ни се наметнуваат голем број на прашања…

Порталот „Дејл Мејл“ собра неколку прашања од читатели на кои одговорија водечките експерти во нивната земја, а се однесуваат на дилемите околу заразата со коронавирусот.

Една личност поставила логично прашање во екот на пандемијата на коронавирусот и стравот од зараза.

* Нашата комшивка направи колачи и ги остави на нашиот праг завиткани во фолија. Дали е сигурно да ги јадеме и дали сепак постои ризик од зараза?

– Иако ова е сигурно еден добронамерен гест не е најсигурно да ја допирате фолијата во која се завиткани колачите, одговори Ендру Престон кој е микробиолог на Бат универзитетот.

– На фолијата можат да се наоѓаат траги од вирусот кои тука можат да останат со часови, а можеби и со денови, истакна тој.

Прочитајте и...  Кејт Мидлтон ужива статус на миленичка во кралското семејство - Но, на еден член сепак подрага му е Меган!

* А дали вирусот може да се пренесе преку храната?

– Иако нема докази дека вирусот може да се пренесе преку храната и не е детално јасно дали трагите од вирусот на фолијата се доволни за да предизвикаат инфекција, би ве советувал да го отстраните целото пакување, вклучувајќи ги и колачите и детално да ги измиете и рацете и местата каде што тие стоеле во вашиот дом, заклучува Престон.

Тој советува дека и при нарачувањето на храна од рестораните кои носат до дома, можно е да се случи контаминација, можеби не директно преку храната, но преку амбалажите, лицето кое ви ја доставува и слично.

Прочитај повеќе

Телото ги разоткрива: 12 чудни симптоми поврзани со високо ниво на стрес

Слободен печат

Антониа Гиговска порасна: Погледнете какви фотки сподели на Инстаграм! (ФОТО)

Слободен печат

Среќните парови ги имаат овие 10 навики: Ако се пронајдете во барем 3, вие сте на вистинскиот пат!

Слободен печат

Иако неговиот лик почина во првиот дел, Расел Кроу се надева дека ќе заигра во продолжението на „Гладијатор“

Слободен печат

Италијанскиот милионер и манекенка на магичен начин открија дека чекаат девојче! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

„Deep Purple“ објавија нова песна: Слушнете ја „Nothing at All” (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Откако јавно призна дека го изневерила, Вил Смит реши да ја почасти сопругата

Слободен печат

Детали за смртта на актерката Наја Ривера: „Го спасила синот, но не и себе“

Слободен печат

Нема да ја препознаете: Пејачката и водителка, Бојана си го смени имиџот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Детаљ број еден за ова лето: Најженствениот моден додаток! (ФОТО)

Слободен печат

Татко и син: Ова е доказ дека крвта не е вода, погледнете го синот на Вељко Ражнатовиќ! (ФОТО)

Васко Спасоски

Кејт Мидлтон ужива статус на миленичка во кралското семејство – Но, на еден член сепак подрага му е Меган!

Слободен печат