Дали вашиот Wi-Fi е лош? Овие совети ќе ви помогнат да го зголемите сигналот

Речиси сите во своите домови денеска ги користиме предностите на бежичната интернет врска. Нејзина главна предност, нормално, е тоа што не ослобдува од развлекување на метри и метри кабли по целиот дом и што интернетот го прави многу поедноставен за користење на поголем број уреди.

Меѓутоа, што да направите кога рутерот ви е на едната, а вашта соба на другата страна од домот, па сметате дека ви е полесно да се „прикачите“ на мрежата на соседот, отколку на вашата?

Постојат неколку трикови со кои можете да го зголемите сигналот, особено кога не сте во можност да го преместите рутерот.

Подигнете го рутерот на повисока височина

Рутерот немојте да го поставите на подот, туку подигнете го на висина од барем еден метар, што е висина на просечна маса или на нешто повисоко. Доколку сте во можност поставете го на ѕид во висина или над висината на врата.

Прочитајте и...  Раперот Раста ја подбрал поранешната сопруга Ана Николиќ: Мајка си, не смееш да ги затвораш кафеаните! (ФОТО)

Проверете дали имате „непосакувани гости“ на мрежата

Дали вашата мрежа е заштитена од непосакувани гости? Доколку не е, тогаш може некој од соседите да ја користи вашата отворена мрежа, што автоматски го успорува интернетот. Наједноставно решение е да ја заклучите мрежата.

Проверете дали некој уред користи поголема количина при преносот на податоци

Вирусите и „малверите“ на паметните телефони и компујтерите може да го забават самиот уред, но и без дозвола да симнуваат и испраќаат големи количини на податоци преку интернет. Затоа треба редовно да ги ажурирате оперативните системи и апликации на уредите, што ги вклучува и паметните телевизори и другите уреди кои користат Wi-Fi.

Купете засилувач на сигналот

Доколку претходните совети не ви се доволни и не можат да ви помогна да добиете посилен сигнал, најверојатно ќе морате да инвестирате во засилувач на сигналот. На пазарот се достапни многу различни модели, а најважното е при купувањето на овие уреди да проверите дали тие се компатибилни со вашиот рутер.

Прочитајте и...  Границите затворени, платените зелени картони подарок од граѓаните?!

Прочитај повеќе

Тажна животна приказна на Дино Мерлин: Се вратив од турнеја, а сопругата ме праша: „Донесе ли нешто, немам за млеко“…

Васко Спасоски

Чувствувате лош мирис кој доаѓа од одводот? Со само три состојки веднаш ќе го решите проблемот!

Слободен печат

Инспиративен живот во седмата деценија: Смиљка, Воскресија, Софија и Сузица, четири жени, четири креативни приказни

Јасмина Кантарџиева Димков

Претерала: Фановите ја подбраа Дара Бубамара: „Ти си куп пластика“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Овој напиток за детоксикација ќе ви биде омиленото нешто летово!

Слободен Печат

Короната ја уби романтиката: Нема туристи, па нема ни работа за градителите на гондоли во Венеција

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Таа е кул мајка која обожава да танцува: Џесика Алба ја освои Тик-Ток платформата и ги воодушеви фановите (ВИДЕО)

Слободен Печат

Трамп ѝ рече на Меланија да се насмее, таа му возврати со гримаса: Нејзината реакција е хит на интернет (ВИДЕО)

Слободен печат

Нов тренд кај идните невести: Дали ова ќе биде главниот аксесоар на венчавката? (ФОТО)

Слободен Печат

Почетокот на владеењето на кралицата Елизабета Втора го одбележале паѓањето на Бртанската империја и сиромаштијата во државата: Зошто само Британија уште го практикува крунисувањето?

Слободен Печат

Штета, штета – предоцна… За што жалел Бетовен во последните мигови од животот?

Слободен печат

Која била Мулан? Легенда за кинеската воинка, спретна со мечот, а нежна како магнолија

Слободен печат