Дали сте подготвени за второ дете? Овие нешта покажуваат дека СТЕ! – Слободен печат
МагазинСемејство

Дали сте подготвени за второ дете? Овие нешта покажуваат дека СТЕ!

Доколку се пронаоѓате во овие неколку работи, време е да размислите подетално за оваа одлука.

Еве како да знаете дали веќе е време да го зголемите вашето семејство со уште еден, двајца или тројца членови.

1. Имате поддршка од оние околу вас

Помислете на тоа дали можете да имате помош од вашите најблиски: Вашата мајка, свекрва, сестра или пак некој друг поблизок роднина. Поддршката е од клучно значење кога ќе имате уште еден нов член во семејството, а доколку ја имате, тогаш можеби треба да им дадете зелено светло на вашите планови за зголемување на семејството.

2. Можете да си го дозволите тоа

Секако, во овој момент ќе треба да размислувате и за вашите финансиски средства. Колкав е вашиот месечен буџет и за колку би се зголемиле вашите месечни трошоци? Направете ги овие пресметки и прилагодете го вашиот план.

3. Спремни сте да ги прифатите физичките промени

Па што ако ви биле потребни две и пол години за да постигнете совршена форма на вашиот задник или пак, да го вратите вашиот мозок во нормална состојба? Сега откако знаете дека можете да го направите тоа, спремни сте да прифатите уште еден мал член во семејството.

4. Вашиот сопруг го сака истото

Всушност, вие и двајцата треба да ја донесете оваа одлука. Покрај сѐ, лишувањето од сон, времето за бањање и многу други секојдневни ситуации се наменети за вас двајцата.

5. Вашето постаро дете ве моли за брат или сестра

Имањето помал брат или сестра, може да направи чудо за вашето прво, второ или трето дете, за неговиот ум, тело и дух.

Доколку се пронаоѓате во овие неколку работи, време е да размислите подетално за оваа одлука!

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close