Четиридневна работна недела: Познати првите наоди од глобалното испитување

Проектот на четиридневна работилница, во која учествуваа светски компании и реномирани истражувачки институции, ги даде првите резултати. Организаторите велат дека наодите се веќе јасни: четиридневниот работен ден е добар за бизнисот.

Работодавачите забележуваат зголемена профитабилност на компаниите, а работниците истакнуваат дека имаат повеќе слободно време. На почетокот на следната година ќе бидат познати резултатите од досега најголемиот ваков проект кој организацијата 4 Деј Вик Глобал го спроведе во Велика Британија.

Повеќето од 33 компании и 903 работници – кои учествуваа во глобалниот пилот проект на четиридневниот работен ден шест месеци и ја задржаа истата плата – веројатно никогаш нема да се вратат во нормалните работни денови, сметаат организаторите на глобалниот проект 4-дневна недела.

СНН Бизнис известува дека ниту една од 27-те компании-учеснички, кои исто така одговориле на прашалникот на организаторите, немала намера или планирала да се врати на петдневниот работен ден. Дури 97 отсто од 495-те работодавачи рекле дека сакаат да го продолжат четиридневниот распоред.

Повеќето од компаниите кои учествуваа во проектот се со седиште во САД и Ирска. Оние кои исто така учествуваа во спроведувањето на прашалникот го оценуваат своето искуство со бројот девет на скала од десет точки. Притоа дадоа оценка заснована на продуктивност и ефикасност, објави Н1 Словенија.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот