22 C
Скопје

Tag : тест

Хроника

Позитивни на коронавирус сакале да отпатуваат со лажен ПЦР тест

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Предлог за издавање казнен налог против двајца браќа од Сарај, на возраст од 24 и 26 години, заради кривични дела...
Вести Здравје Магазин

Нов тест на крвта открива колку некој е депресивен и нервно растроен

Слободен печат
Научниците развија нов тест на крвта кој ги анализира биомаркерите поврзани со нарушувањето на расположениет, кој би можел да биде пресвртница во начинот на дијагностицирање...
Вести Свет

Италија доби „ковид фри“ возови: Потребен е негативен тест за влез во возот кој сообраќа меѓу Рим и Милано

Слободен печат
Денес започнаа да сообраќаат два брзи воза меѓу Милано и Рим, наутро и навечер, кои ќе бидат „ковид фри“  , пишува весникот „ Ил Џорнале“. Ова...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Нема веќе секој да може да прави бесплатен тест за антитела

Отсега нема да може секој да направи бесплатен тест за присуство на антитела на ковид-19 на Институтот за имунобиологија и хумана генетика во Скопје. Министерот...
Вести Свет

Сите Британци ќе имаат пристап до бесплатен брз тест за коронавирус

Слободен печат
Сите граѓани во Велика Британија ќе имаат пристап до бесплатен брз тест за коронавирус, во рамки на програмата на тестирања кои ги спроведува британската влада,...
Вести Свет

Русија најави робот за тестирање на ковид-19: Извршува 300 тестови на час и не бара човечка контрола

Слободен печат
Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) најави робот-транспортер што извршува 300 тестови на час и не бара присуство на персонал, изјави извршниот директор на фондот...
Вести Регион

Аптеките во Грција од среда ќе имаат бесплатни тестови за ковид-19

Слободен печат
Во среда започнува дистрибуцијата на тестовите за ковид-19 за домашна употреба, односно т.н. „селф тестови”, во аптеките во Грција, а ќе бидат бесплатни, но и...
Забава Магазин Магазин слајдер Слајдер

Евровизија сепак со публика: 3.500 лица со негативен ковид тест ќе можат да присуствуваат во живо

Слободен печат
Со почитување на епидемиолошките мерки и со негативен тест на Ковид-19, на 3500 лица ќе им биде дозволено да присуствуваат на овогодинешното издание на Евросонг...
Вести Свет Слајдер

ЕУ одобри израелски тест за коронавирус, резултати за само 20 секунди

Слободен печат
Израелската компанија Њусајт денеска соопшти дека добила одобрување од ЕУ за својот брз тест за коронавирус, кој треба да помогне за побезбедно патување. Резултатите од...
Вести Свет

Развиен тест за коронавирус кој навремено ги открива високоризичните пациенти

Слободен печат
Научниците развија тест на крвта што може ефикасно да открие пациенти кои имаат голем ризик да добијат потешка форма на ковид-19. Експертите од Кралскиот колеџ...