Червар: Македонците ми дадоа и државјанство, но сега ме оштетија во финалето!

Екс тренерот на Металург и натаму верува дека македонската судиска двојка е виновна што неговите играчи не го освоија златото на ЕП.

Хрватскиот селектор никако да се помири со сребрениот медал кој го освои неговата репрезентација на Европското првенство 2020.

Лино Червар знаеше дека дуелот против Шпанците беше најдобра можност за првпат во својата историја Хрватите конечно да се закитат и со златен медал од еврошампионатите, но тоа и годинава не се случи.

Големото финале го судеше најдобрата македонска судиска двојка Славе Николов и Ѓорѓи Начевски, а според Хрватите тие се „виновниците“ што не успеаја да го освојат ЕП.

– Сакам да останам во ракометот, а во него сум повеќе од 45 години. Во три држави, Хрватска, Италија и Македонија ги добив најголемите државни признанија. Македонците ми дадоа и државјанство како благодарност за сè што направив за нивниот ракомет, но ете сега ме оштетија во финалето. Ракометот е мој живот, останувам во него, но сакам да работам во своја визија. Што се однесува до тренирање, никогаш нема да кажам никогаш. Па, големиот кошаркарски тренер Грег Попович со 70 години потпиша нов договор – беа зборовите на Червар во интервјуто за „24.sata.hr“

Прочитајте и...  НБА ќе стартува во јануари, играчите мора да одморат

Хрватска го освои својот трет сребрен медал од континенталните собири, а Шпанците дојде до второто злато. На оваа листа води Шведска со четири, пред Франција со три златни медали.

Поврзани вести

Адеми со два гола го однесе Динамо Загреб во Лигата на Европа (ВИДЕО)

Слободен печат

Ќе уживаме во дуелот на двајцата најдобри фудбалери на светот

Слободен печат

НБА ќе стартува во јануари, играчите мора да одморат

Слободен печат

УЕФА дозволи враќање на навивачи на стадионите

Слободен печат

Што сакаш на унапредиш во играта? СЕ!

Слободен печат

УЕФА: Најдобрите фудбалери играат во Баерн Минхен, главното признание за Левандовски

Слободен печат

Остави Коментар

Поврзани вести

ЛШ: Жрепката ги спои Роналдо и Меси, Јувентус и Барселона ќе играат еден против друг

Слободен печат

Лука Дончиќ е суперѕвезда во НБА, неговиот дрес е втор најомилен кај фановите

Слободен печат

Федерер откри кога се враќа на терените

Слободен печат

Леброн си купи нова куќа, цената е права ситница: 37 милиони долари (ВИДЕО)

Слободен печат

Нема приоритети кај Клоп : Сакаме да освоиме се

Слободен печат

Ролан Гарос: Ѓоковиќ ексресно за 83. минути обезбеди пласман во третото коло

Слободен печат