10 C
Скопје

Tag : лино червар

Ракомет Спорт

Червар во шок по смртта на Сарачевиќ

Слободен печат
Славниот хрватски тренер Лино Червар е во шок по смртта на легендарниот ракометар Златко Сарачевиќ. Сарачевиќ вечерва почина откако наеднаш му се слошило во неговиот...
Ракомет Спорт

Лино Червар заврши во болница: Преку глава ми е од се

Слободен печат
Сега веќе поранешниот селектор на ракометната репрезентација на Хрватска, но и поранешен селектор на Македонија и тренер на Металург, легендарниот Лино Червар, денеска е опериран...
Ракомет Спорт

Червар: Циндриќ лаже, Металург ми должи еден тон пари

Слободен печат
По неуспехот на ракометната репрезентација на Хрватска на Мундијалот во Египет, на виделина излегуваат непријатни работи, а дел од нив се поврзани за две имиња...
Ракомет Спорт

Лино Червар доби наследник, тренерот на Нексе е нов селектор на „коцкестите“

Слободен печат
Хрватската ракометна федерација (ХНС) ја прифати оставката на Лино Червар кој предложи тројца кандидати за свој наследник, Хрвоје Хорват, Ивано Балиќ и Славко Голужа. Червар...
Ракомет Спорт

Червар: Ова не е неуспех за мене, ова е реалноста

Слободен печат
Селекцијата на хрватска во последниот натпревар од групната фаза доживеа вистинска катастрофа губејќи со 38:26 од Данска и го заврши настапот на Светското првенство во...
Ракомет Спорт

Червар после дебаклот: Време е друг човек да ја води Хрватска!

Слободен печат
Разочаран после поразот од Аргентина кој значајно ги намали шансите на Хрватска пласман во четвртфиналето на Светското првенство, селекторот Лино Червар изјави дека ќе го...
Ракомет Спорт

Червар оптимист: Ќе бидеме хит на Светското првенство!

Слободен печат
Поранешниот македонски селектор и екс тренер на Металург, Лино Червар после вечерашниот тренинг ќе го објави конечниот список на играчи кои ќе патуваат на Светското...
Ракомет Спорт

Хрватското крило Чупиќ ќе го напушти Вардар 1961!?

Слободен печат
Откако неодамна беше потпишан двегодишен договор со хрватскиот репрезентативец Жељко Муса (34), херојот на годинешното ЕП, шампионот на таа земја, ППД Загреб, би можел додатно...
Ракомет Спорт

Кире Лазаров се подготвува за тренерска кариера: Најмногу учам од Пасквал и Червар

Слободен печат
Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров, полека се подготвува за следниот предизвик во фантастичната кариера. Еден од најдобрите ракометари на сите времиња, одлучи нареден...
Ракомет Спорт

Лазаров во дрим тимот на поранешна Југославија на 21. век

Слободен печат
Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров се наоѓа меѓу најдобрите ракометари во сите можни избори. Данскиот ракометар Расмус Бојсен во време на пауза од...