Tag : судии

Вести Македонија Слајдер

Правосудството на одмор до 15 август, ќе се судат само итните предмети

Слободен печат
Големите судски процеси, како на згаснатото СЈО и на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, нема да се судат наредниот месец, поради судската...
Вести Економија

Поништена одлуката на ЕК „Епл“ да и исплати на Ирска 13 милијарди евра за данок

Слободен печат
Европските судии денеска ја поништија одлуката на Европската комисија која во летото 2016 година побара од американската компанија „Епл“ на Ирска да и исплати заостанат...
Вести Македонија

„Зелена лупа” поднесе иницијатива за одговорност на тројца судии од Апелацискиот суд

Слободен печат
Здружението „Зелена лупа” до Републичкиот Судски совет денеска поднесе три иницијативи за покренување постапка за одговорност на судии од Апелацискиот суд за неодговорно и несовесно...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Јанушев: Ветинг за политичарите и судиите – Ние Груевски ниту сме го избркале, ниту планираме да враќаме некого (ВИДЕО)

Слободен печат
Најавивме три крупни инвестиции кои ќе ги обелодениме веднаш после победата. Приватните компании, особено големите чиишто акции котираат на берза, нивното објавување пред да се...
Спорт Фудбал

Зидан е лут на медиумите: Судиите постојано ни помагаат? Уморен сум од тоа…

Слободен печат
Реал Мадрид денеска идентично како и во претходното коло успеа да победи со минимален резултат и тоа со гол од пенал. Но, денешната средба против...
Вести Македонија

Алијансата за Албанците ја повика Антикорупциска да го испита изборот на кандидати за судии и обвинители на академијата „Павел Шатев”

Слободен печат
Пред скоро време, Академијата за обвинители и судии го објави списокот на прифатени кандидати за седмата генерација кои, по две години, ќе бидат потенцијални судии...
Спорт Фудбал

Судиите и ВАР му помагаат на Реал Мадрид

Слободен печат
Реал Мадрид синоќа го совлада Реал Сосиедад на гостински терен со 1:2 и се врати на првото место во „Ла Лига“ откако Барселона во петокот...
Вести Македонија

Апелација расправа за жалбите за пресудите од 27 април, одбраната бара изземање на судиите

Слободен печат
Со барање на дел од обвинетите за изземање од расправата на судиите Јани Нича, Енвер Беџети и Тања Дуковска, во Апелациониот суд  денеска се одржува...
Спорт Фудбал

Судиите повеќе „навиваат“ за Реал Мадрид

Слободен печат
Прашање е дали овој податок имаше влијание на резултатите на мадридскиот клуб…Поранешниот фудбалски судија Едуардо Итуралде Гонзалес тврди дека 90 проценти од арбитрите кои делат...
Вести Македонија

Видео – конференциска размена на судски искуства меѓу правосудните органи на САД и РСМ

Слободен печат
Судиите при Основниот кривичен суд Скопје учествуваа на online работилница за размена на судски искуства меѓу претставници на правосудните органи во Соединетите Американски држави и...