Tag : судии

Спорт Фудбал

Судиите повеќе „навиваат“ за Реал Мадрид

Слободен печат
Прашање е дали овој податок имаше влијание на резултатите на мадридскиот клуб…Поранешниот фудбалски судија Едуардо Итуралде Гонзалес тврди дека 90 проценти од арбитрите кои делат...
Вести Македонија

Видео – конференциска размена на судски искуства меѓу правосудните органи на САД и РСМ

Слободен печат
Судиите при Основниот кривичен суд Скопје учествуваа на online работилница за размена на судски искуства меѓу претставници на правосудните органи во Соединетите Американски држави и...
Вести Македонија

Со исклучок на пет судии, донација од Кривичен суд во износ од 575.320 денари за фондот за Ковид-19

Слободен печат
Кривичнот суд со исклучок на пет судии донираше 575.320 денари на фондот за Ковид-19. По тој повод, го споделија ова соопштение за јавноста: „Кривичниот суд,...
Вести Македонија

Кумановските судии донираа 240.000 денари за справување со Ковид-19

Две третини од кумановските судии од Основниот Суд Куманово донираа на сметките на Министерството за здравство. Како што информираа денеска надлежните од судот, собрани се...
Вести Македонија Слајдер

Уставен ја поништи одлуката: Обвинителите, судиите, пратениците и другите функционери ќе земаат цела плата

Слободен печат
Уставниот суд на денешната седница ја поништи одлуката на Владата, според која обвинителите, судиите, пратениците, како и другите избрани и именувани функционери требаше да земаат...
Вести Македонија Слајдер

Со скенирани уплатници судиите ќе докажуваат дека донирале во солидарниот фонд

Слободен печат
Судиите кои ќе ја прифатат препораката на нивното Здружение за донации во солидарниот фонд за борбата против ковид-19, тоа ќе треба да го докажат преку...
Вести Македонија

Истражување: Реформите во правосудството на половина пат помеѓу законите и праксата

Слободен печат
Реформите во правосудството се на ниво во кое законската рамка е речиси целосно заокружена, при што ЕУ изразува задоволството од степенот на промените, партиите се...
Некатегоризирано

Панчев и Начевски судии, ДНК, Лозано, Весна Бејби и Сара Мејс натпреварувачи: „Седи си дома Талент поу“ во „Еден на Еден“

Слободен печат
Кој најдобро може да се снајде со пејачки предизвици: Лозано, Панчо од ДНК, Андреј од ДНК, Сара Мејс или Весна Бејби, ќе гледаме во новата...
Спорт Фудбал

Бундес лигата со нови мерки за заштита на судиите

Слободен печат
Пред евентуалното продолжување на сезоната во најсилната германска фудбалска лига, челниците раководството донесе мерки со цел за заштита на судиите. Нема да важат географските ограничувања,...
Спорт Фудбал

Најголемите пет фудбалски „кражби“ во 21 век! (ВИДЕО)

Слободен печат
И судиските грешки се составен дел од спортот, со докази преку камерите кои го снимаат тој настан како може лесно да му се наштети случајно...