Чантурија една година во Металург – Слободен печат
РакометСпорт

Чантурија една година во Металург

Во новата натпреварувачка сезона боите на ракометниот клуб Металург ќе ги брани грузиското десно крило Реваз Чантурија (37).

После девет години искусниот играч Чантурија се враќа во Автокоманда, каде и ја започна својата интернационална кариера.

Потсетување дека дресот на „сино-белите“ за првпат го облече во 2004 година од екипата на Шевардени од Тбилиси и остана во текот на следните шест сезони.

По Металург, Чантурија беше и дел од екипите на Вардар, Зомимак, Пелистер и Струга. Искусниот Грузиец, кој има и македонско државјанство, со Металург потпиша договор на една година.

Под водство на тренерот Дамир Стојановиќ, подготовките за новата сезона ќе ги почне на 25 или 26 јули.

Неколку дена пред и после Илинден, играчите ќе тренираат во Автокоманда, а потоа ќе замине за Копаоник, каде од 6 до 12 август со висински и базични подготовки.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close