-8 C
Скопје

Бура од реакции по изјавата на Вучиќ: Двојниот живот на Србија во меѓународните односи е вистинска закана за регионалната стабилност

Министерот за дијаспора на Албанија, Пандели Мајко реагираше преку статус на Фејсбук за изјавата на српскиот претседател Александар Вучиќ кој рече дека односот на Србија со Косово е ист со статусот на замрзнатиот конфликт во Нагорно Карабах во Јужен Кавказ.

„Изјавата на претседателот на Србија за карактеризација на односите со државата Косово со статусот на замрзнат конфликт во Нагорни Карабак е неодговорна! Двојниот живот на Србија во меѓународните односи е вистинска закана за регионалната стабилност! Претседателот Вучиќ изјави дека конфликтот со Албанците сè уште не е завршен и смета дека е „замрзнат“ (!)“ напиша Мајко.

Мајко, кој за време на војната меѓу Косово и Србија беше премиер на Албанија претходно ги отфрли тврдењата на поранешниот специјален известувач на Советот на Европа, Дик Марти кој тврдеше дека за време на конфликтот се случувала трговија со органи.

Прочитајте и...  Му се множат кривичните пријави на доктор Мухамед Асани: Црн ден беше денот кога ја породи жена ми!

Денес против изјавата на Вучиќ реагираше и вршителката на должноста претседател на Косово, Вјоса Османи. Таа ги повика Европската унија и НАТО да реагираат на изјавите на претседателот на Србија Александар Вучиќ.

Вјоса Османи: НАТО и ЕУ да реагираат на оваа закана со војна од страна на Вучиќ

Се огласи и командантот на ОВК кој ја предводеше битката на Кошаре. Тој на Вучиќ му порача дека не посакува војна, но сепак сите се на готовс.

Поранешен командант на ОВК му порача на Вучиќ: Подготвени сме!

Поврзани вести

Зголемена е стапката на самоубиства во Јапонија во текот на вториот бран од пандемијата

Слободен печат

Вучиќ: Вакцините за Северна Македонија се братски потег

Слободен печат

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Богојавление – Водици

Слободен печат

Србија ја започнува имунизацијата со вакцини од четири производители

Слободен печат

Поради полициска вежба патот кон Пониква во прекин

Слободен печат

ВИДЕО: По трауматичните сведоштва за сексуалните злодела на Мика Алексиќ, Балканот масовно го споделува ова видео од новинарката Јелена Обучина

В.Т.

Остави Коментар