Tag : овк

Вести Регион Слајдер

Специјален суд за Косово во Хаг: Тачи и уште тројца членови на ОВК треба да останат во притвор

Слободен печат
Специјалниот суд за Косово со седиште во Хаг смета дека Хашим Тачи и уште тројца членови на Главниот штаб на ОВК треба да останат во...
Вести Ви Препорачуваме Некатегоризирано Регион

ВИДЕО: Дали Специјалниот суд во Хаг ќе успее да го докаже тоа што не и успеа на Карла Дел Понте, еве што велат косовските аналитичари

Илинка Иљоска
Пред само една недела косовската полиција заедно со полицијата на ЕУЛЕКС ги уапси и ги депортираше во Специјалниот суд во Хаг четирите лидери на ОВК....
Вести Ви Препорачуваме Регион

ВИДЕО | Косовската пратеничка Кадријај: Специјалниот суд во Хаг не е легитимен

Илинка Иљоска
Пратеничката Тиме Кадријај од редовите на ААК, која за време на косовската војна беше докторка во редовите на ОВК, а неодамна беше и повикана како...
Вести Регион Слајдер

Курти со порака до домашната политичка јавност: ОВК припаѓаше на сите нас и сите треба да ја браниме

Слободен печат
Лидерот на опозициското „Движење Самоопределување“ и поранешен премиер, Албин Курти смета дека државата треба да се организира за одбрана на политичките и воени водачи на...
Вести Регион Слајдер

Ивица Дачиќ: „Косвските власти гнасно лажат за Вучиќ“

Илинка Иљоска
Претседателот на српскиот парламент, Ивица Дачиќ, рече дека официјални лица во Косово лажат за претседателот Александар Вучиќ, велејќи дека тој се заканил со војна. Според...
Вести Регион

Бура од реакции по изјавата на Вучиќ: Двојниот живот на Србија во меѓународните односи е вистинска закана за регионалната стабилност

Илинка Иљоска
Министерот за дијаспора на Албанија, Пандели Мајко реагираше преку статус на Фејсбук за изјавата на српскиот претседател Александар Вучиќ кој рече дека односот на Србија...
Вести Регион

Поранешен командант на ОВК му порача на Вучиќ: Подготвени сме!

Илинка Иљоска
Поранешниот командант на битката кај Кошаре, Џафер Гаши му одговори на изјавите на претседателот Александар Вучиќ кој денес посочувајќи го конфликтот во Нагорно Карабах изјави...
Вести Регион

Српската полиција конфискува стотици маски со симболи на ОВК

И.И.
Припадници на Министерството за внатрешни работи на Србија денес запреа автобус во селото Хоргош во Војводина кој патувал од Косово кон Швајцарија. Српските медиуми јавуваат дека во...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Албанија ќе формира посебна анкетна комисија за извештајот на Дик Марти

И.И.
Албанија ќе формира посебна парламентарна анкетна комисија во врска со извештајот на Дик Марти за т.н. „жолта куќа”. Ова го најави со своето барање генералниот...
Вести Регион

Харадинај: Косовските институции не смеат да бидат рамнодушни на хашкото обвинение против лидерите на ОВК

Слободен печат
Лидерот на Алијанса за иднина на Косово (АБК), Рамуш Харадинај порача дека косовските институции не смеат да бидат рамнодушни на фактот дека е покренато обвинение...