3 C
Скопје

Tag : конфликт

Вести Свет

Етиопскиот премиер ја одби меѓународната заедница за конфликтот во неговата земја: Сами ќе се справиме, ако треба ќе ве повикаме

Слободен печат
Етиопскиот премиер Абиj Ахмед денескa ги отфрли меѓународните апели за дијалог и запирање на борбите во регионот Тиграј, нарекувајќи ги „мешање” во внатрешните работи и...
Вести Свет

Кам-бек на раселените во Нагорно-Карабах: Над 9.000 Ерменци се вратиле во нивните огништа

Слободен печат
Од Ерменија во Нагорно-Карабах досега се вратиле 9.000 бегалци кои биле придружувани од руските мировници, јави агенцијата ТАСС. Како што објави руското Министерство за одбрана,...
Вести Регион

Бура од реакции по изјавата на Вучиќ: Двојниот живот на Србија во меѓународните односи е вистинска закана за регионалната стабилност

Илинка Иљоска
Министерот за дијаспора на Албанија, Пандели Мајко реагираше преку статус на Фејсбук за изјавата на српскиот претседател Александар Вучиќ кој рече дека односот на Србија...
Вести Свет

По договорот за крај на воените дејствија: Шести „Иљушин 76″ со руски мировници полета кон Нагорно Карабах

Слободен печат
Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека и шестиот воен авион „Иљушин 76″ со руски мировници замина за Нагорно Карабах. – Воен авион со руски...
Вести Свет

Ердоган со предлог до Путин: Ајде да формираме работна група за Нагорно Карабах

Слободен печат
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска го повика рускиот претседател Владимир Путин да формираат заедничка група за решавање на ситуацијата во регионот Нагорно Карабах, објави турски...
Вести Свет

Нагорно Карабах останува воена зона: Турција е подготвена да испрати војска во Азербејџан

Слободен печат
Турција нема да размислува да испрати војници и да даде воена поддршка на Азербејџан, доколку Баку се обрати со такво барање до Анкара, изјави турскиот...
Вести Свет

Пашинјан: Нема друг излез, освен со оружје в рака да се бориме за правата на ерменскиот народ

Слободен печат
Ерменскиот премиер Никол Пашинјан се откажува од напорите за дипломатско решавање на конфликтот со Азербејџан околу спорниот регион Нагорно Карабах. Најжестоките борби меѓу двете земји...
Вести Свет Слајдер

Конфликт во Нагорно-Карабах: Азербејџан и Ерменија се договорија за привремено примирје од хуманитарен карактер

Слободен печат
Азeрбејџан и Ерменија се договорија за привремено хуманитарно примирје што ќе стапи на сила на полноќ на 18 октомври, по локално време, јави агенцијата „Анадолија“....
Магазин Магазин слајдер Сцена

Ким Кардашијан донираше милион долари на ерменскиот фонд: Познато е каде одат нејзините пари

Слободен Печат
Американската ријалити ѕвезда застана покрај земјата од каде и потекнува. Со денови, Ерменија и Азербејџан се во конфликт околу регионот Нагорно – Карабах, кој е...
Вести Свет Слајдер

Алиев: Турција мора да учествува во разговорите за Нагорно-Карабах, нејзиниот збор е голем и независен

Слободен печат
Турција мора да учествува во мировните преговори меѓу Азербејџан и Ерменија за конфликтот во Нагорно-Карабах, изјави денеска азербејџанскиот претседател, Илхам Алиев, додавајќи дека тој сè...