8 C
Скопје

Tag : нагорно карабах

Вести Свет

Ерменскиот претседател одби да го смени началникот на Генералштабот

Слободен печат
Претседателот на Ерменија, Армен Саркисјан одби да го смени началникот на Генералштабот на ерменската армија, Оник Гаспарјан, кој претходниот ден беше разрешен од должноста од...
Вести Свет

Неутрализирани над 15.000 експлозивни направи во Нагорно Карабах

Слободен печат
Експерти од Меѓународниот центар за отстранување мини при Министерството за одбрана на Русија откриле и неутрализирале повеќе од 15.000 експлозивни направи во Нагорно Карабах. Информацијата...
Вести Свет

Ерменија соопшти за 3.400 смртни случаи во војната во Нагорно Карабах

Слободен печат
Телата на 3.439 ерменски жртви беа пронајдени за време на борбите во Нагорно Карабах, но овие бројки се прелиминарни. Ова го изјави за време на...
Вести Свет

Деактивирани околу 19.000 мини во Нагорно Карабах

Слободен печат
Од почетокот на својата мисија во Нагорно Карабах, руски деминери деактивирале околу 19.000 мини поставени на речиси 414 хектари од територијата, соопшти денеска руското Министерство...
Вести Свет

Во Нагорно-Карабах пронајдени сокриените тела на 22 ерменски војници

Слободен печат
Спасувачките екипи, кои работат во службите за итни случаи во Нагорно-Карабах, денеска ги пронашле 22 ерменски војници, чии тела беа сокреини  од локациите каде што...
Вести Свет

Руски мировник загина во Нагорно – Карабах

Слободен печат
Руски војник загина во петокот во текот на деминирање во близина на градот Шуша во Нагорно – Карабах, соопшти руското министерство за одбрана. -Во текот...
Вести Свет

Ереван на нозе: Пашинјан потпишал капитулација со Азербејџан

Слободен печат
Неколку илјади приврзаници на ерменската опозицијата денеска организираат Марш на достоинството во центарот на Ереван, барајќи оставка од премиерот на Ерменија Никол Пашинјан. – Никол...
Вести Свет Слајдер

Ерменија загуби контакт со своите единици во Нагорно Карабах: Ако се заробени, ќе одговориме соодветно

Слободен печат
Ерменското Министерство за одбрана денеска соопшти дека е загубен секаков контакт со единиците на армијата за одбрана на Нагорно-Карабах стационирани недалеку од Кин Такер и...
Вести Свет Слајдер

Повторно се пука во Нагорно – Карабах, Азербејџан го крши примирјето со Ерменија

Слободен печат
Ерменското министерство за одбрана јавува за нови борбени дејства во Нагорно – Карабах, покренати од азербејџанската војска. -Азербејџанските вооружени сили на 12. декември ги обновија...
Вести Регион

Ердоган со нов план за регионална платформа: Турција може да ги отвори границите кон Ерменија

И.И.
Турција може да ги отвори своите гранични премини кон Ерменија доколку Ереван преземе позитивни чекори за регионален мир, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган,...