Tag : нагорно карабах

Вести Свет

ВИДЕО: И мртвите немаат мир, азербејџански војници сквернават ерменски гробови

Слободен печат
Се појави уште едно видео кое сведочи за вандализмот на азербејџанската армија врз ерменска обележја во Нагорно – Карабах, откако на сила е примирјето меѓу...
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО: Како азербејџански војници „донесоа мир“ во ерменските куќи – вандализам во Нагорно Карабах

Слободен печат
Видео снимка на која се гледа вандализам од страна на азербејџанските војници именувана како „Азербејџански војници носат мир во испразнетите ерменски домови“, предизвика лавина реакции...
Вести Свет

Ерменскиот премиер Пашинјан пред министрите во Владата: Одговорноста за Нагорно-Карабах е моја

Слободен печат
Ерменскиот премиер Никол Пашинијан изјави денеска дека е одговорен за ситуацијата во Нагорно Карабах. – Живееме во многу тешки времиња, но мора да ги преживееме...
Вести Свет

Ерменскиот премиер се огласи по одлуката на Франција да ја признае независноста на Нагорно Карабах

Илинка Иљоска
По веста дека францускиот Сенат усвои резолуција со која се повикува Владата да ја признае независноста на Нагорно Карабах, на својот Фејсбук профил се огласи...
Вести Свет

Францускиот сенат усвои предлог-резолуција за потребата од признавање на Република Нагорно Карабах

И.И.
Францускиот сенат – горниот дом на францускиот парламент со огромно мнозинство, 305 гласови За , 1 против и 30 воздржани ја усвои предлог-резолуција за потребата...
Вести Свет

Како дел од мировниот договор за Нагорно Карабах: Азербејџан го презеде Калбајар од Ерменија

Слободен печат
Азербејџан соопшти дека нејзините сили влегле во втората од трите области што треба да преземени од Ерменија како дел од договорот за завршување на повеќенеделниот...
Вести Свет

Сослушани амбасадорите на Ерменија и Азербејџан во Сенатот во пресрет на парламентарната расправа за Нагорно Карабах

Илинка Иљоска
Во пресрет на разгледувањето на предлогот на Сенатот за резолуција за потребата од признавање на Република Нагорно Карабах, Комисијата за надворешни работи и одбрана ги...
Вести Свет

Кам-бек на раселените во Нагорно-Карабах: Над 9.000 Ерменци се вратиле во нивните огништа

Слободен печат
Од Ерменија во Нагорно-Карабах досега се вратиле 9.000 бегалци кои биле придружувани од руските мировници, јави агенцијата ТАСС. Како што објави руското Министерство за одбрана,...
Вести Свет Слајдер

Турција ги обвини НАТО и ЕУ за недостаток на предлози за ставање крај на конфликтот во Нагорно Карабах

Слободен печат
НАТО и ЕУ не презентираа конкретни предлози за ставање крај на воениот конфликт во Нагорно Карабах, додека Руската Федерација и Турција успеаја да постигнат примирје...
Вести Свет

За „бетонирање“ на мирот во Нагорно Карабах: Русија испрати уште 188 мировници во Ерменија

Слободен печат
Русија распореди уште 188 војници во Ерменија со цел да ги засили своите погранични стражи во оваа земја. Распордувањето е направено на барање на официјален...
MacedonianAlbanian