Брзо и вкусно, за помалку од 2 минути: Кето чизкејк во микробранова

чизкејк
Фото: Принтскрин / Instagram

Филџан колачите го имаат својот момент. Тие брзо и ефикасно ја задоволуваат желбата за слатко. А подготовката во само една порција – значително помага во контролата над порциите!

Kето чизкејк во филџан се подготвува  во микробранова печка и е готов за само неколку минути. Засладен со стевиа, има 4 грама јаглехидрати и 200 калории за цело парче во филџан.

Овој кето чизкејк е спас – направен во микробранова печка, готов е супер брзо, многу заситува и ја задоволува таа желба за чизкејк што можеби ја добивате одвреме-навреме.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Keto Diary (@my__keto_diary)

Состојки

Ќе ви требаат само неколку едноставни состојки за да го направите овој вкусен филцан колач. Точните мерења се вклучени подолу, но еве преглед на она што ќе ви треба:

Крем сирење: Може да е крем сирење со намалена маснотија, но ако сакате, можете апсолутно да користите полномасно.

Екстракт од ванила: Обидете се да го користите вистинскиот – чист екстракт од ванила – а не нештата со вештачки вкус.

Засладувач: Стевиа. Наместо тоа, веројатно можете да користите гранулиран засладувач, но размислете пред да користите засладувач во прав за да спречите зрнеста текстура.

Јајца.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ALBA GIL 🐾 (@albaa.gil)

Подготовка

  1. Омекнете го сирењето. Започнете со ставање на крем сирењето во филџан. Омекнете го во микробранова печка.
  2. Измешајте ги останатите состојки додека не се изедначи целосно – бидете трпеливи!
  3. Микробранова печка на високо ниво 90 секунди.
  4. Оставете да се излади 10 минути, а потоа превртете го на чинија.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Keto Diary (@my__keto_diary)

Дали има ист вкус?

Не. Ако сакате чизкејк, топло ви го препорачуваме овој прекрасно кремаст кето чизкејк.

Но, иако тоа не е вистински чизкејк (односите се различни), тој е многу блиску до вистинскиот вкус. Текстурата е кремаста, има пријатен вкус на ванила, а само е доволно сладок.

Овој филџан кето чизкејк излегува надуен од микробрановата печка, а потоа малку се издува, иако задржува убав волумен. Центарот е само малку потонат, но тој центар ќе заврши на дното на колачот – откако ќе го превртите на чинија, горниот дел е убав и мазен.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kasia Piekutowska (@plushaczysko)

Дали има вкус на јајце?

Овде има повеќе јајца во однос на крем сирењето отколку во традиционалниот чизкејк.

Прекрасен е и кремаст и има доволно вкус до вистинскиот чизкејк што можеби не е препорачано да го правите премногу често, бидејќи е навистина добар и на крајот ќе изедете повеќе од доволно.

Доколку се додаде повеќе лрем сирење, би имало помалку јајцест вкус.Значи, ако го пробате рецептот како што е напишано и не ви се допаѓа, можете да пробате да додадете повеќе крем сирење.

Видео на денот