Брнабиќ и Вархеји за динамиката на активности во процесот на пристапување во ЕУ

На состанокот присуствуваше министерката за евроинтеграции Јадранка Јоксимовиќ, која го информираше Вархеји за активностите спроведени во рамките на кластерот 3 – Конкурентност и инклузивен раст и кластерот 4 – Зелена агенда, дигитализација и одржлива поврзаност, соопштија од српската Влада.

Премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ, денеска одржа онлајн состанок со Европскиот комесар за проширување и соседство, Оливер Вархеји, јави дописникот на МИА од Белград.

На состанокот присуствуваше министерката за евроинтеграции Јадранка Јоксимовиќ, која го информираше Вархеји за активностите спроведени во рамките на кластерот 3 – Конкурентност и инклузивен раст и кластерот 4 – Зелена агенда, дигитализација и одржлива поврзаност, соопштија од српската Влада.

Тема на разговорите беше продолжувањето и динамиката на активностите што ги спроведува Србија во процесот на пристапување кон Европската унија. Особено се дискутираше за реформите што се спроведуваат во областа на владеењето на правото.

Брнабиќ го информираше комесарот Вархеји за активностите договорени со Народното собрание на Република Србија во врска со постапката за промена на Уставот, се наведува во соопштението.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот