Брестовац без изненадувања со списокот на ракометари за ЕП

фото: РФМ

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Данило Брестовац, го објави поширокиот список од 28 ракометари кои ќе бидат во комбинација за настап на ЕП 2020 во јануари.

Селекторот се одлучи за проверени имиња, а скратениот список на играчи кои ќе бидат повикани за стартот на подготовките и турнирот во Романија кон крајот на овој месец, ќе биде дополнително објавен.

Според планот за подготовки на селекторот, репрезентацијата ќе се комплетира на 2 јануари со пристигнување на интернационалците, по што ќе се замине на завршни подготовки во Словенија каде ги очекуваат две контролни средби до стартот на ЕП2020 и првиот дуел со Украина кој се игра на 10 јануари.

 

Видео на денот