Болсонаро се потсмеваше со вирусот, а сега има симптоми на Ковид-19

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро има симптоми на Ковид-19, пренесува бразилски Си-Ен-Ен. Како што се наведува, резултатите од тестот се очекуваат подоцна во текот на денот, пренесува Ројтерс.

Болсонаро често се противеше на мерките за физичко дистанцирање кои ги препорачуваат повеќето здравствени експерти и го отфрлаше вирусот како „мал грип“ заради што беше критикуван.

Бразил е на второто место во светот по бројот на заразени и починати од последиците на коронавирусот, по САД, покажуваат податоците на сајтот „Worldmeters“.

Во Бразил во претходните 24 часа се забележани уште 20.229 случаи на коронавирус, со што вкупниот број на заразени достигна 1.623.284, при што починаа уште 620 луѓе.

Прочитајте и...  Директорката Сотирова Бухова во самоизолација поради контакт со заболен член од семејството

Прочитај повеќе

Во Унгарија 43 нови случаи на коронавирус, нема починати

Слободен печат

Бразил: Над 3 милиони заразени од коронавирус и повеќе од 100.000 починати

Слободен печат

Тензии во Белорусија: Лукашенко ја напушти земјата и покрај победата, војската излегува на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Ковид-19 ги одложи иселеничките средби во Делчевско

МИА Агенција

Автолитии од Бијело Поље до Бар: Колони автомобили на протест ширум Црна Гора

Слободен печат

Бил Гејтс со нова прогноза: Пандемијата за богатите ќе заврши до крајот на 2020 година, за останатите ќе потрае уште цела година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Две семејства се тепаа пред Градска болница, интервенираше и полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Директорката Сотирова Бухова во самоизолација поради контакт со заболен член од семејството

Слободен печат

Затворени гласачките места во Белорусија: Прелиминарните резултати ја покажуваат доминацијата на Лукашенко

Слободен печат

Повеќе од 5 милиони заразени од коронавирус во САД

Слободен печат

Кириакидес: Вакцината за коронавирус би можела да биде достапна до крајот на годината

Слободен печат

Во Бејрут втор ден насилни протести, пожар пред парламентот, демонстрантите се судрија со полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат