Боење на косата по природен пат: Предностите од употребата на К’на

Најголемата предност на К’ната е тоа што таа е природен начин за боење на косата.

Придонесува за ефект на црвена боја која издвојува по својата блескавост, за разлика од останатите руси и потемни нијанси на вештачки бои.

К’на се добива со сушење на растението „Lawsonia inermis“ во прав.

Индија: Продажба на бои за домашна употреба и К’на за коса

Растението се одгледува во потоплите региони, поради што најчесто купуваме K’на која доаѓа од Индија.

Во некои култури со К’на се црта телото на девојките особено во период на подготовката на свадба, но нејзината најчеста примена е за боење на косата во нашиот регион.

Невеста во Индија

Поволни ефекти од К’ната за нашата коса:

  • Ја храни косата правејќи ја погуста, посјајна и еластична;
  • Oвозможува природна црвена нијанса, што е тешко да се постигне со хемиска боја;
  • Ја обновува рамнотежата на скалпот, го смирува и олеснува чешањето што се јавува како резултат на прекумерна употреба на хемиските бои;
  • Не содржи ниту половина грам амонијак, таа е целосно нетоксична и хипоалергична;
  • Брзо и ефикасно го третира првутот;
  • Формира тенок слој на површината на косата што ги чува хранливите материи и ја штити косата од надворешни влијанија;
  • Доколку претерате со К’на, косата нема да ја уништите.

Прочитајте и...  Џеки Чен ја призна вистината за себе: Бев вистински идиот кон жените

Прочитај повеќе

Неверојатниот живот на Маја Плисецка, на турнеи одела гладна, а морала редовно да игра пред човекот кој го стрелал татко ѝ

Слободен печат

Џеки Чен ја призна вистината за себе: Бев вистински идиот кон жените

Слободен печат

Папараците ја уловија бившата на Џорџ Клуни на плажа во Сардинија (ФОТО)

Слободен печат

Моника Белучи на одмор во Грција: Прошета во фустан кој ова лето нема конкуренција (ФОТО)

Слободен печат

Најпознатата мачка од Истанбул: Гил 16 години живее во Аја Софија

Слободен печат

Пристигнуваат предупредувања дека вакцината против коронавирусот може да не биде ефикасна кај оваа група луѓе

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Климатски промени: Поради зголемување на температурата, целиот Балкан ќе стане ненаселива пустина

Слободен печат

Поранешната Мис на Југославија има 57 години и изгледа феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Првата дама на Македонија на отворањето на „Охридско лето“ во креација инспирирана од античкиот театар во Охрид

Слободен печат

Погледнете ја сликата: Што прво забележувате на неа?

Слободен печат

Луксузни јахти вредни милиони евра: Новак ја нарекол по мајка му, Јариќ својата ја избирал со Адријана Лима, а луксузна јахта има и Саша Поповиќ…

Слободен печат

Стил на неделата: Славица Христова, кустос советник етнолог во Музеј на Град Скопје

Ј.К.Д