Бил Гејтс со нова прогноза: Пандемијата за богатите ќе заврши до крајот на 2020 година, за останатите ќе потрае уште цела година

Гејтс финансира медицинско истражување и програми за вакцини преку својата Бил и Мелинда Гејтс Фондација.

Коосновачот на Мајкрософт Бил Гејтс проценува дека пандемијата од коронавирус за „богатиот свет“ ќе биде завршена до крајот на 2021 година, но на останатите ќе им биде потребно многу повеќе време за опоравување.

„Иновациите во дијагностиката, терапиите и вакцините се импресивни. Поради тоа сметам дека во богатиот свет може да ја окончаме пандемијата до крајот на 2021 година, а за остатокот од светот до 2022 година“, изјави Бил Гејтс за американскиот сајт СиНет.

Свесен дека пандемијата сите земји од светот ги врати неколку години наназад кога станува збор за економски раст, борбата против ХИВ, маларија, пишува Инвеститор.ме.

Гејтс го критикуваше американскиот систем за тестирање на коронавирусот, како и начинот на кој американскиот претседател Доналд Трамп и неговата администрација се справуваат со ситуацијата. Отворено рече дека големиот број на случаи на коронавирус во САД се резултат недоволното тестирање и следењето на контактите, како и неносењето на заштитни маски.

Прочитајте и...  Заборавете ја Русија, еве зошто Кина е најголема воена закана во историјата на САД

Гејтс верува дека вакцина ќе биде развиена, но дека поради различни проблеми вклучувајќи го производството ќе може да им помогне само на побогатите земји.

 

Поврзани вести

Џонсон разгледува опции за карантин во Велика Британија 

МИА

Во Германија заразени 18.681, најмногу за 24 часа

МИА

Повеќе од 85 милиони Американци веќе гласаа на изборите

МИА

ФБИ/КИСА: Ирански хакери собрале податоци за американски гласачи

МИА

Парламентарни избори во Грузија

МИА

Федерален американски судија бара од Поштенската служба вонредни мерки за испорака на гласачки ливчиња

МИА

Остави Коментар