Бензините со повисоки цени за половина денар, дизелот останува непроменет

Цените на ЕУРОСУПЕР 95 и ЕУРОСУПЕР 98 се зголемуваат за половина денар, а дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство остануваат со непроменети цени, објави денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Со тоа, од полноќ ЕУРОСУПЕР 95 ќе се продава по цена од 67 денари за литар, а ЕУРОСУПЕР БС-98 по цена од 69 ден/лит.

Според одлуката на Регулаторната комисија, дизелот и понатаму ќе се продава по цена од 62 ден/лит, а малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство ќе изнесува 50,50 ден/лит.

Цената на мазутот се намалува за 0,122 ден/кг и во следните седум дена тој ќе се продава по цена од 32,832 ден/кг.

Зголемувањето на бензините, како што се наведува во одлуката на Регулаторната комисија, се должи на покачувањето на цената на нафтнените деривати на светските пазари во изминатиот седумдневен период.

Прочитајте и...  МЗ отвори посебни сметки за донации, може да се донираат пари, но и опрема

Прочитај повеќе

Борел: Целосното укинување на таксите кон Србија и БиХ е важна одлука

Слободен печат

Поради коронавируот откажани изборите во Етиопија

Слободен печат

Трамп: Американскиот народ да ги следи насоките следните 30 дена, прашање е на живот и смрт

Слободен печат

Начинот на кој се бориме со Ковид – 19, може да влијае на соочување со климатските промени

Слободен печат

Врнежи од снег и температура до 6 степени

Слободен печат

Расте бројот на заболени во земјава, засега нема поригорозни ограничувања на движењата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Над 800 лица починаа изминатото деноноќие во САД, Пелоси со остри критики кон Трамп

Слободен печат

ИНТЕРВЈУ Петар Гошев: Коронавирусoт ќе помине, моралната чума потешко

Слободен печат

Тачи денес ги почнува консултациите за формирање нова влада на Косово, првата средба со Курти

Слободен печат

Државниот архив одбележува 69 години од формирањето

Слободен печат

Забрана за движење на тешки товарни возила на планинскиот премин Стража

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат