Белгијците се пишманат за прекинот на првенството по заканите од УЕФА

Претставници на Жупилер лигата на денешната средба го известиле претседателот на РБФА дека тие само дале препорака лигата да се прекине и Бриж да биде прогласен за шампион, а не донеле таква одлука.

Откако вчера УЕФА и нејзиниот претседател Александер Чеферин им се заканија на белгиските клубови дека нема да играат во европските купови бидејќи предвреме го завршија првенството и го прогласија Бриж за шампион, денеска доаѓаат поинакви вести од Белгија.

Претседателот на Белгиската фудбалска федерација, Мехди Бајат имал итен состанок со претставиници на Жупилер лигата за да се најде начин да се избегнат санкциите од УЕФА.

Претставниците на Жупилер лигата му најавиле на Бајат дека ќе ја преиспитаат одлуката Бриж да биде прогласен за шампион.

Бриж сè уште официјално не е шампион. Претставниците на Жупилер лигата не известија дека тие само дале препорака за да се прекине првенството и да се прогласи Бриж за шампион иако не се одиграни сите натпревари до крај. Нивното ветување е дека конечната одлука ќе биде донесена на 15 април на состанокот на лигата со екипите и се надевам дека ќе одлучат да го доиграат првенството за да ги избегнат санкциите од УЕФА – изјавија од фудбалската федерација на Белгија.

Прочитајте и...  Несторовски потврди имал разговори за трансфер во Црвена звезда

Прочитај повеќе

„Ла Лига“ ќе продолжи со андалузиското дерби на 11 јуни!?

Слободен печат

Корона идиоти – фудбалери на Севиља правеле забава во карантин, а фотографиите ги објави сопруга на еден од нив

Слободен печат

Новиот протокол за Серија А: Брзи тестови за корона, 300 луѓе на натпревар…

Слободен печат

Претседателот на Лион лут како рис: Се чувствувам како идиот

Слободен печат

Неверојатна сцена во Романија, министер даваше изјава облечен само по гаќи (ВИДЕО)

Слободен печат

На ПСЖ му здосадија игрите на Мауро и Ванда, си најде нов екстра напаѓач во Англија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сопругата Ана е тајната на успехот на најдобриот напаѓач на светот, Роберт Левандовски

Слободен печат

Мајсториште, даде четири гола за 13. минути (ВИДЕО)

Слободен печат

Несторовски потврди имал разговори за трансфер во Црвена звезда

Слободен печат

Најцрниот ден во фудбалската историја: Поништен гол однесе во смрт дури 328 човечки животи (ВИДЕО)

Слободен печат

Јунајтед го отпиша Погба, на чекор од ангажман на шпански репрезентативец

Слободен печат

Голден Арт КЛ 7 се засили со две имиња освојувачи на Лига на шампиони

Слободен печат