Базените затворени, коронавирусот го направи своето, на суво останаа 700-800 пливачи

Според Јане Карајованов од Националната пливачка федерација (НПФ), неминовен е пад на формата кај сите наши пливачи, но тоа донекаде се ублажува со вежби и тренинзи на суво.

Спортот е речиси сто отсто парализиран поради кризата со коронавирусот. Едни од најпогодените се пливачите, што се однесува до условите за тренинг и за одржување на формата додека не мина пандемијава.

Имено базените ширум светот па и во Македонија се затворени, а тешко е за овој спорт е да се најде замена за пливачки тренинг во некоја друга активност на суво.

Според Јане Карајованов, некогашен маратонец, а сега член на Стручниот одбор на НПФ, сите наши пливачи се на суво и се снаоѓаат со разни тренинзи за колку толку да останат во форма, додека кризата не мине и не се врата во вода.

Сите пливачи паузираат, нема каде да пливаат. Тоа се однесува до пливачите во Македонија. Во комуникација сум со Евгениј Поп Ацев и Марко Блажевски и тие не се активни во вода – вели Карајованов. Маратонецот Поп Ацев живее и тренира во Велика Британија, а Марко Блажевски е во САД.

Прочитајте и...  Нема страв кај Црногорците, фудбалот продолжува пред гледачи

Добро е што Олимписките игри во Токио се одложени, па психолошкиот товар малку е намален. Но сепак, не знаеме кога повторно ќе стартуваме со работа во вода и тоа е тешко – вели Карајованов.

Според него во моментов на суво се околу 700 до 800 пливачи од сите возрасни категории од 22 клуба во Македонија. Од тоа вистински пливачи – натпреварувачи се 100 до 150.

Пливањето е спорт во кој и најмала пауза од тренажниот процес се одразува на формата. Според Карајованов не се знае колку оваа огромна пауза ќе влијае на формата, но пливачите ја заменуваат со тренинзи на суво.

Не можеме сега да претпоставуваме колкав ќе биде падот во формата, затоа што не знаеме кога би почнале со тренинзи. Сепак сите вежбаат, трчаат, возат велосипед, така што го намалуваат тој пад на формата колку-толку. Ќе има пади и ќе биде тешко, тоа е сигурно. Но така е во целиот спорт денеска. Психолошки ќе бидат подготвени затоа што ќе очекуваат да имаат пад – вели Карајованов за моментната состојба со пливањето во Македонија.

Прочитајте и...  Интер е решен да ја прекине доминацијата на Јувентус, Конте на лето добива пет засилувања за напад на титулата

Прочитај повеќе

Монтирано навивање на дербито Дортмунд-Баерн! (ВИДЕО)

Слободен печат

ФК Ренова: Што ќе се случи доколку има позитивен играч на Ковид-19?

Слободен печат

Денот кога Роналдо немаше решение за Македонија (ВИДЕО)

Слободен печат

„Бип бип“: Фудбалскиот свет импресиониран од брзината на Дејвис! (ВИДЕО)

Слободен печат

Бундеслига: Баерн чекор поблиску до титулата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Стружани го дезинфицираат стадионот пред тренинзите и мечевите (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Величковски: Ни недостасува спортскиот тимски дух, комуникација и дружење

Слободен печат

Њукасл преговара со Барселона, но и со Гвардиола!

Слободен печат

Лео Меси како во најдобрите денови! (ВИДЕО)

Слободен печат

Каков потег од Шкотска: Навивачите одлучуваат за иднината на фудбалерите!

Слободен печат

Роналдо има талент и за други спортови! (ВИДЕО)

Слободен печат

Добри вести за Златан, повредата не е сериозна

Слободен печат