Базел и Милан сигурни во квалификациите за ЛЕ, крај за Динамо Москва

epa08677165 Rover's Ronan Finn (L) in action against Milan's Zlatan Ibrahimovic (R) during the UEFA Europa League qualifying round match between Shamrock Rovers and AC Milan in Dublin, Ireland, 17 September 2020. EPA-EFE/AIDAN CRAWLEY

Италијанскиот гигант Милан успешно ги започна квалификациите за Лигата на Европа со победа во Ирска над Шамрок од 2:0.

„Росонерите“ поведоа во 23. минута преку Златан Ибрахимовиќ по одличната асистенција на Хакан Чалханоглу кој го постави конечниот резултат во 67. минута.

Нареден противник на Милан во третото квалификациско коло за ЛЕ ќе биде Бодо кој со 3:1 го совлада Жалгирис.

Базел како гостин со 2:1 го победи хрватскиот тим Осијек и си обезбеди пресметка со Анортозис во третото коло.

Швајцарците работата ја завршија во првото полувреме кога ги постигнаа двата гола преку Артур и Стокер. Осиек во финишот на натпреварот успеа да го намали резултатот на 1:2 преку Мајсторовиќ во 84. минута.