-1 C
Скопје

Базел и Милан сигурни во квалификациите за ЛЕ, крај за Динамо Москва

Италијанскиот гигант Милан успешно ги започна квалификациите за Лигата на Европа со победа во Ирска над Шамрок од 2:0.

„Росонерите“ поведоа во 23. минута преку Златан Ибрахимовиќ по одличната асистенција на Хакан Чалханоглу кој го постави конечниот резултат во 67. минута.

Нареден противник на Милан во третото квалификациско коло за ЛЕ ќе биде Бодо кој со 3:1 го совлада Жалгирис.

Базел како гостин со 2:1 го победи хрватскиот тим Осијек и си обезбеди пресметка со Анортозис во третото коло.

Швајцарците работата ја завршија во првото полувреме кога ги постигнаа двата гола преку Артур и Стокер. Осиек во финишот на натпреварот успеа да го намали резултатот на 1:2 преку Мајсторовиќ во 84. минута.

Прочитајте и...  Поради двајца позитивни кошаркари на ковид-19: Работнички не отпатува во Бања Лука на турнир во АБА 2 лигата

Резултати – 2. квалификациско коло:
Каисар – АПОЕЛ 1:4
Вентспилс – Розенборг 1:5
Ренова – Хајдук 0:1
Арарат – Фола 4:3
Астана – Будуќност 0:1
Теута – Гранда 0:4
Линколн – Ренџерс 0:5
КуПС – Слован 2:1 (пенали)
Ботошани – Шкендија 0:1
Бодо – Жалгирис 3:1
Гетеборг – Копенхаген 1:2
Локомотив Пловдив – Тотенхем 1:2
Нефчи – Галатасарај 1:3
Ритериаи – Либерец 1:5
Флора – Рејкјавик 2:1
Олимпија – Зрињски 2:3
Конанс – Динамо Тбилиси 0:1
ЦСКА Софија – БАТЕ 2:0
Дјургарден – Европа 2:1
Хибернианс – МОЛ 0:1
Лачи – Хапоел Бер Шива 1:2
Локомотив Тбилиси – Динамо Москва 2:1
Макаби Хаифа – Каират 2:1
ОФИ – Аполон 0:1
С. Георге – Партизан 0:1
Ескалдес – Дундалк 0:1
Арис – Коваливка 1:2
Борац – Рио Аве 0:2
Кукеши – Волфсбург 0:4
Пиаст – Хартберг 3:2
Шамрок – Милан 0:2
Силекс – Дрита 0:2
Стандард – Бала Таун 2:0
Мура – Архус 3:0
Колераин – Мадервел 2:3 (пенали)
Викинг – Абердин 0:2
Дунајска Стреда – Јаблонец 5:3
Линфилд – Флориана 0:1
Осијек – Базел 1:2
Сервет – Ремс 0:1
Хонвед – Малме 0:2
Бачка Топола – ФЦСБ 6:7 (пенали)

Прочитајте и...  ВИДЕО: Манџукиќ имаше успешни прегледи, наскоро потпис со Милан!

Поврзани вести

ВИДЕО: Најубавиот гол, „цепелин“ на релација Кузмановски – Лазаров!

Слободен печат

СП: Целта е остварена, Македонија забележа победа против Чиле!

Слободен печат

Скендеровски го објави списокот за квалификациските мечеви со БиХ и Романија

Слободен печат

ВИДЕО: Манџукиќ имаше успешни прегледи, наскоро потпис со Милан!

Слободен печат

Не можеше без Кирјос: Повторно нападнат Ѓоковиќ!

Слободен печат

Уште еден македонски репрезентативец пред трансфер во Италија!

Слободен печат

Остави Коментар