Бањаја на пол позиција пред Големата награда на Италија

фото: EPA-EFE/CLAUDIO GIOVANNINI

Возачот на „Дукати“, Франческо Бањаја ја освои пол позиција пред трката за Големата награда на Италија во рамките од Мото ГП шампионатот.

Ова е трета пол-позиција за Бањаја сезонава, а до неа стигна со рекордно време на круг од 1:44.855 мин.

Второто место на стартот ќе го има Марк Маркес на „Репсол Хонда“, кој заостана 78 илјадитинки, а на нив двајца на стартот на спринтот и главната трка ќе им се придружи помладиот Маркес – Алекс.

Четврти е Џек Милер, кој вози за „КТМ“, а токму тој ќе биде покрај Бањаја и Маркез во недела на стартот.

Возачот на „Прамак Дукати“, Хорхе Мартин, беше петти, пред Марко Бецеки од тимот „ВР46“ и Алес Еспаргаро на „Априлија“. Меѓу првите 10 се најдоа Жоан Зарко, Алекс Ринс и Бред Бајндер.

Спринт трката започнува денеска од 15.00 часот, додека трката за Големата награда на Италија е закажана за недела од 14.00 часот.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот