Бајден победи на внатрепартиските избори во Порторико

Џо Бајден ноќеска победи на внатрепартиските избори кај демократите во Порторико, со што постигна доволно победи и официјално да стане демократски претседателски кандидат за изборите во ноември во САД.

Бајден на гласачкото ливче се соочи со седум противкандидати, но сите испаднаа од трката, пренесуваат американските медиуми.

Изборите што се одржаа ноќеска беа закажани за март, но беа одложени поради пандемијата на коронавирусот.

Порториканците се државјани на САД, но не можат да гласаат на општите избори во ноември. И демократите и републиканците, меѓутоа, ги канат делегатите од оваа американска територија на нивните политички конвенции.

Прочитајте и...  Египетските пирамиди и Бурџ Калифа во боите на либанското знаме

Прочитај повеќе

Нов транскрипт открива што Клинтон му рекол на Путин за Милошевиќ: Веројатно ќе ги искраде изборите

Слободен печат

Владата го усвои полугодишниот Извештај за извршување на Буџетот

Маријана Митровска

ВМРО-ДПМНЕ ниту ги потврдува, ниту демантира написите на „Лајм“

Слободен печат

Трагичен биланс од експлозијата во Бејрут: Загинаа 135 лица, над 5.000 повредени и стотина исчезнати

Слободен печат

Италија и Шведска имаа целосно различни пристапи, а сега се мирни: Вирусот го држат под контрола додека светот и натаму се бори

Слободен печат

„Лајм“: Eдинствената „задача“ на Мицкоски е да го убеди Апасиев да поддржи влада со премиер Албанец

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ШОК И ЛЕЛЕЦИ ВО ЖИВО: Експлозијата ја турна новинарката на Би Би Си додека разговараше, соговорникот остана збунет (ВИДЕО)

Слободен печат

Метју Палмер: Очекуваме добар и силен партнер во новата влада на Северна Македонија

Слободен печат

Рајанер не ги почитува правилата против коронавирусот, Италија се заканува со запирање на летовите

Слободен печат

Ристиќ: Пластични шишиња и друг отпад со саати и саати течат со Вардар (ВИДЕО)

Слободен печат

Њујорк воведува контролни пунктови на влезовите во градот поради Ковид-19

Слободен печат

Тачи бара Финансиска полиција да истражува трансфер на пари од Иран

Слободен печат