-4 C
Скопје

Tag : демократи

Вести Свет

Демократите планираат во понеделник да поднесат барање за импичмент против Трамп

Слободен печат
Демократите во Претставничкиот дом на Конгресот планираат во понеделник да поднесат барање за импичмент против актуелниот американски претседател Доналд Трамп, јавија Си-Ен-Ен и британски медиуми...
Вести Свет

Нов удар врз Трамп: Демократите ја презедоа контролата врз Сенатот

Слободен печат
Демократскиот кандидат Џон Ософ освои мнозинство во американскиот Сенат, објави АП. Тој го победи републиканскиот противкандидат Дејвид Перду. Со неговата и со победата на Рафаел...
Вести Македонија Слајдер

Групата на социјалисти и демократи во ЕП со порака до Борисов: Повлечете ја блокадата за С. Македонија

Слободен печат
Групата на социјалисти и демократи во Европскиот парламент го повикаа премиерот на Бугарија, Бојко Борисов да го повлече ветото за усвојување на преговарачката рамка на...
Вести

САД: Републиканците поднесуваат тужби за изборни нерегуларности

Слободен печат
Изборниот штаб на актуелниот американски претседател Доналд Трамп најави дека ќе покренат судска постапка за прекинување на процесот за проверка на изборните резултати во сојузната...
Вести Свет

Демократите обезбедија мнозинство во Претставничкиот дом

Слободен печат
Демократската партија доцна синоќа обезбеди мнозинство во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес со најмалку 218 мандати освоени на изборите на 3 ноември. Иако демократите би...
Вести Свет

Републиканците и демократите во борба за контрола на Сенатот

Слободен печат
Демократите вчера им земаа едно место во Сенатот на републиканците во Колорадо, но тие веднаш одговорија со ново освоено место во Алабама, многу вредно во...
Вести Свет

Републиканците во агресивна кампања на два фронта: Ако не можат Белата куќа, барем да го одбранат Сенатот

На „црната листа“ на Трамп веројатно се републиканските кандидати за сенатори, Бен Сес од Небраска, Џон Корнин од Тексас и Марта Мексели од Аризона, кои...
Вести Свет

Сенаторот Ромни со критики до републиканците и до демократите: Предизборна кампања „натопена со омраза“

Слободен печат
Републиканскиот сенатор Мит Ромни, поранешен кандидат за американски претседател, го обвини Доналд Трамп дека придонесува за предизборна кампања да биде „натопена со омраза”. Тој истакна...
Вести Свет

Најава за импичмент на помалку од еден месец до изборите во САД: Демократите ќе се обидат да го сменат Трамп

Слободен печат
Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес најавија дека ќе се повикаат на прилично нејасен уставен амандман и повторно ќе се обидат да го сменат...
Вести Свет

Трамп: Победата на демократите би значела економски колапс

Слободен печат
На почетокот на виртуелната конвенција на Демократската партија со главен настан номинација на претседателски кандидат на партијата, претседателот на САД, Доналд Трамп денеска оддржува предизборни...