АНКЕТА: Кого избраа британците: Кејт Мидлтон го изгуби „тронот“!

Фото: Профимедиа

Анкетата е спроведена во јануари, март и октомври, а Британците рангирале колку им се допаѓа секој член на кралското семејство. Според статистичките податоци, 83 проценти од луѓето имале позитивно мислење за кралицата.

Фото:Профимедиа

Познато е дека принцот Вилијам (38) и војвотката Кејт Мидлтон (38) се едни од најпопуларните кралски парови. Кејт поголемиот дел од времето беше на „тронот“ на тие анкети преку кои обожавателите на британското кралско семејство гласаат за тоа кој им е омилен член, но сега местото му припадна на некој друг.

Фото: Инстаграм

Мнозинството гласови го доби кралицата Елизабета Втора. (94).

Се верува дека новите резултати се резултат на семејната работа за време на карантин, вклучително и јавното обраќање на кралицата и благодарност до сите вработени кои се во првите редови на одбраната на пандемијата.

Според статистичките податоци, 83 проценти од луѓето имале позитивно мислење за кралицата, проследено со 80 проценти кон принцот Вилијам, а трета била Кејт со 76 проценти. Сопругот на кралицата, принцот Филип (99), доби повеќе поени, но само во октомври.

Фото: Профимедиа

На списокот е и принцот Чарлс (71) со 58 проценти, а неговата сопруга Камила (73) има слаб резултат – само 44 проценти. Падот на популарноста се случи и со принцот Хари (36) и Меган Маркл (39). Во октомври минатата година, Хари имаа позитивно мислење за него или искажано во проценти, 71 процент, а сега се намали на 55. Меган дојде од 55 проценти на 38.

На прашањето кој треба да ја наследи кралицата, принцот Вилијам доби најмногу гласови, а по него следеше Чарлс.

Видео на денот