7.1 C
Скопје

Ангела Ѓорѓиевска осудена на 19 години затвор за убиството на Пино

Скопјанката Ангела Ѓорѓиевска денеска од Кривичниот суд е осудена на 19 години затвор за нејзина вмешаност во убиството на 26-годишниот Пинета Секондо – Пино. Според судската пресуда, таа е виновна со тоа што помогнала во извршување на убиството кое, според доказите, го извршил Али Фуркан кој уште е во бегство.

Токму Фуркан пукал со пушка кон Пино, застрелувајќи го во главата, а Ѓорѓиевска му помогнала на убиецот телото на жртвата да го внесат во кола и да го закопаат во дупка во атарот на скопското село Љуботен.

Убиството на младиот Пино се случи во 2018 година, а неговото тело беше пронајдено во април 2019 година, кај местото наречено Башинец, во атарот на селото Љуботен.

Прочитајте и...  Израел собори дрон од Либан

 

Поврзани вести

Џо Бајден во зимата на закани и можности

Едвард Лус/Financial Times

ПАНИКА ВО БЕРЛИН: Цела болница во карантин поради британскиот тип на коронавирус

Слободен печат

Со „БМВ“ влетал во кабина на патарина и усмртил работник

Слободен печат

Министерство за здравство: Не постои илегална вакцинација, опозициската партија шири лажни вести

Слободен печат

Приведен 46-годишен маж од Прилеп поради обљуба на малолетничка

Слободен печат

Категорично ги отфрламе невистините дека придавката „македонски” се заменува со уставното име, велат од Комисијата

МИА

Остави Коментар