Tag : Кривичниот суд

Вести Македонија Слајдер

Ангела Ѓорѓиевска осудена на 19 години затвор за убиството на Пино

Горан Наумовски
Скопјанката Ангела Ѓорѓиевска денеска од Кривичниот суд е осудена на 19 години затвор за нејзина вмешаност во убиството на 26-годишниот Пинета Секондо – Пино. Според...
Вести Македонија

Се дезинфицираат судниците во Кривичниот суд

МИА Агенција
Основниот кривичен суд Скопје информира дека започнува со интензивни подготовки на сите судници и простории во судската зграда и оти од среда, 3 јуни, доколку...
Вести Македонија

Секоја среда и петок дезинфекција на Кривичниот суд

МИА Агенција
Судници, ходници, санитарни јазли, шалтери и сите останати простори во новата и стара зграда на Кривичен суд – Скопје, денеска и во петок на 20...
Слајдер Хроника

Курто Дудуш доби судска опомена за нанесување телесна повреда

Горан Наумовски
Курто Дудуш градоначалникот на општина Шуто Оризари денеска од судијата Ѓоко Ристов од Кривичниот суд „заработи“ пресуда судска опомена по однос на поднесената приватна тужба...
Некатегоризирано

Адвокат од процесот „ТНТ“ тврди: Судот ми го ограничува правото на користење на албанскиот јазик

Со соопштение до јавноста адвокатот Мерџан Даури, кој ја застапува градежната инспекторка од Гази Баба, Елисавета Најдовска во предметот „ТНТ“, се жали од Судечкиот совет...
Вести Македонија

Илија Димовски бара одлагање на „Талир”

МИА Агенција
Со образложувањето на предложените листи со докази од страна на обвинителката Ленче Ристевска, во Кривичниот суд почна рочиштето за предметот „Талир”, кој се однесува на...
Вести Македонија

Судски службеници малтретирани од полиција ќе сведочат во „Ликвидација“

Тројца вработени во Основниот суд од Велес и еден нивен поранешен колега, сега пензионер, на 14 јануари ќе седнат да дадат свој исказ за случајот...
Вести Македонија

Стефанова не му дава привремен пасош на Орце Камчев

Горан Наумовски
Обвинителката Лиле Стефанова не се согласува Орце Камчев да добие привремен документ со кој би патувал во странство поради бизнис средби. Обвинителството и официјално потврди...
Хроника

Џолев: Некои процеси на СЈО не почнаа од почеток по вина на судот

МИА Агенција
Во Кривичниот суд во моментов има 24 високопрофилни предмети, во рок од две години од почетокот на 2018 до ноември 2019 година завршени се десет,...
Вести Македонија

Јанева и Боки 13 остануваат во притвор

МИА Агенција
Основниот кривичен суд Скопје ги одби како неосновани барањата за укинување на мерката притвор на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева и на Бојан Јовановски...