Алушовски: Доаѓа рускиот бек Санталов, го сакам и Талески во Вардар

Стратегот на „црвено-црните“ говореше за моменталната ситуација во клубот, каква е неговата иднина, најавата дека ќе го превземе Михајло Михајловски…

Во интервјуто за специјализираниот веб портал за ракомет „Балкан-Хандбал“ зборуваше тренерот на актуелниот македонски, регионален и европски шампион Вардар, Стевче Алушовски.

Стратегот на „црвено-црните“ говореше за моменталната ситуација во клубот, каква е неговата иднина, најавата дека ќе го превземе Михајло Михајловски…

За следните можни засилувања, кои би останале од сегашниот состав, неговата кариера како професионален ракометар…Сака да ги задржи играчите кои се дел од составот, тука мисли дека Дибиров, Калараш, Чупиќ и останатите..

Потврди дека од следната сезона дресот на Вардар треба да го облече рускиот лев бек Дмитриј Санталов кој досега ги бранеше боите на Чеховски Медведи.

Негова желба е и да го ангажира репрезентативниот голман Никола Митревски кој што беше дел од Еурофарм Пелистер, кој и натаму го нема сеуште договорено трансферот во Порто.

Прочитајте и...  Како до полни трибини: Пред секој меч за навивачите 22.000 бесплатни тестови!

А исто така имаше свое размислување околу одлуката на Филип Талески и Филип Кузмановски да направат трансфери во Германија.

Мислам дека тие заминаа премногу рано и дека мораа да изберат помали клубови каде би биле носители на играта. Вардар, Пелистер и Металург се екипи кои се пандан на клубовите во Бундеслигата. Сакам да го вратам Талески во Вардар, тоа го кажувам јавно. Тој има понуда да биде член на Вардар од јуни. Зошто и како се гледа себеси во Германија, не можам да разберам. Ти си Македонец, живееш, работиш во твојата земја, во својот клуб, мислам дека нема ништо подобро. Нивната визија е различна, за мене е несфатливо, но мора да ја почитуваме нивната одлука – се зборовите на Алушовски.

Прочитајте и...  Антиќ, Мекејлеб и Илиевски во изборот на ФИБА Евробаскет „дрим-тим“!

Прочитај повеќе

Реал на една победа до шампионската титула! (ВИДЕО)

Слободен печат

Премиер лига: Во 96 минута избега триумфот на Јунајтед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ уште еднаш покажа дека се бори за сите играчи

Слободен печат

Сетиен останува тренер на Барса, а наскоро нов договор за Меси!

Слободен печат

НБА: Расел Вестбрук позитивен на коронавирус!

Слободен печат

ЕХФ ги потсети ракометните фанови на победничкиот гол на Лазаров! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Јувентус е блиску до потписот на „новиот Варан“

Слободен печат

Како до полни трибини: Пред секој меч за навивачите 22.000 бесплатни тестови!

Слободен печат

Иванишевиќ се опорави: Победа во пет сета!

Слободен печат

Полскиот репрезентативец Валчак до 2022 година во Вардар

Слободен печат

Антиќ, Мекејлеб и Илиевски во изборот на ФИБА Евробаскет „дрим-тим“!

Слободен печат

Бартомеу ги отвори картите: Нејмар не доаѓа во Барселона

Слободен печат