Адеми: Лажна е веста дека училиштата ќе продолжат да работат на 18 мај

Министерот за образование и наука Арбер Адеми ја демантираше веста дека училиштата ќе продолжат да работат на 18 мај. Од утринава по групите на социјалните мрежи почна да кружи информација, наводно уредба со законска сила донесена од Владата на седница што се одржала вчера дека сите основни и средни училишта ќе ја продолжат учебната 2019/2020 година на 18 мај, под посебни услови.

Адеми експресно ја дематираше информацијата на својот профил на фејсбук, а од Владата велат дека вчера не одржале седница.

Во лажната информација беше наведено Владата го задолжува МОН да изготви протоколи за безбедно продолжување на учебната година и во координација со директорите на училиштата да обезбеди да се превземат превентивни мерките за заштита од коронавирусот, да се почитуваат препораките на Институтот за јавно здравје, да се воведе настава во три смени за да се постигне социјална дистанца, да се одржува хигиената, наставниците и учениците задолжително да носат маски, а наставниот час наместо 40 да трае 30 минути.

Прочитајте и...  Хоти за апсењето на Харадинај и Гуцати: Правдата е над сѐ

Прочитај повеќе

Австриската влада сака да спречи ново затворање на економијата

Слободен печат

Внимателно во сообраќајот, влажни патишта

Слободен печат

Расте државниот долг на Црна Гора: 3,664 милијарди евра или 79,54 БДП

Слободен печат

Растат тензиите меѓу Ерменија и Азербејџан во регионот Нагорно Карабах

Слободен печат

Германското разузнавање под надзор на нова комисија

Слободен печат

Американските санкции ја чинат економијата на Иран 150 милијарди долари

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Хороскоп за 27 септември, недела – Не ја бркајте среќата, дозволете таа да ве пронајде

Слободен печат

Гутереш: Нуклеарна војна не може да се добие и не треба да се води

Слободен печат

Јемен: Размена на илјада затвореници со хутите

Слободен печат

Во Романија локални избори

Слободен печат

Конференција за туризмот како предизвик на новото време

Слободен печат

Почнува бербата на јаболката во Преспанско

Слободен печат