Tag : арбер адеми

Вести Македонија Слајдер

Адеми на став: Наставата треба да биде со физичко присуство

Слободен печат
Меѓуинституционалната соработка, особено со Министерството за здравство и со Комисијата за заразни болести, е клучна и наставата во новата учебна година посакува да се организира...
Вести Македонија

Адеми: Од денешна перспектива, задоволен сум од постигнатото за време на двегодишниот мандат во МОН

Слободен печат
Арбер Адеми се прости од функцијата министер за образование и наука и порача дека е задоволен од постигнатото за време на над двегодишниот мандат. „Образованието...
Вести Македонија

ВО ЖИВО: Заедничка прес-конференција на Филипче и Адеми

Слободен печат
Министерот за здравство, Венко Филипче и министерот за образование Арбер Адеми одржуваат заедничка прес-конференција, на која ќе бидат соопштени најновите информации за состојбата со Ковид-19...
Вести Македонија Слајдер

Адеми: Во училиштата каде има мал број на ученици, наставата може да се одвива со физичко присуство

Слободен печат
Министерот за здравство, Арбер Адеми за емисијата „10 минути“ на ТВ 21 изјави дека во училиштата каде има мал број на ученици, наставата може да...
Вести Македонија

Адеми смета дека учебната година треба да почне со физичко присуство, нема амбиција со онлајн-учење да се замени традиционалниот начин

МИА Агенција
Моделите што веќе ги подготви Министерството за образование ќе бидат разгледани уште еднаш на состанок на Комисијата за заразни болести, изјави министерот Арбер Адеми кој,...
Вести Македонија

Истражување: За отворање на училиштата се над половина од анкетирани директори, наставници и родители

Слободен печат
Преовладува позитивно мислење и во Kоординативниот кризен штаб и во Владата, но и во образовните институции, учебната година да почне со физичко присуство. Не прејудицираме,...
Вести Македонија Слајдер

Министерот Адеми позитивен на Ковид-19

Слободен печат
Министерот за образование, Арбер Адеми, објави дека е позитивен на Ковид-19. -Драги пријатели, роднини и соработници, Ве известувам дека по неколку благи симптоми вчера и...
Вести Македонија Слајдер

Адеми: Пријава во ДПИ доколку училиштата бараат плаќање на свидетелствата

Слободен печат
Учениците и граѓаните треба да пријават во Државниот просветен иснпекторат (ДПИ) доколку училиштата бараат од нив да платат за свидетелствата за завршена учебна година, рече...
Вести Македонија

За упис на факултетите со диплома за завршено средно образование во оваа учебна година

Слободен печат
На високообразовните установи, покрај веќе утврдените услови, ќе можат да се запишат и учениците од завршните години од учебната 2019/2020 година со дипломата од завршено...
Вести Македонија

Адеми: Не се работи за откажување од наградата „Гоце Делчев“, тоа е чиста коинциденција

Слободен печат
Министерот за образование Арбер Адеми во вечерашното гостување на Телевизија Телма подвлече дека Министерството за образование не се откажува од доделувањето на државната награда „Гоце...