16.8 C
Скопје

Tag : мон

Вести Македонија

МОН: Училиштата не смеат да плаќаат за издавање на свидетелствата

Слободен печат
Училиштата не смеат да наплаќаат такси за издавање на свидетелствата и тоа им го укажавме со допис уште пред крајот на учебната година, соопшти Министерството...
Вести Македонија

Царовска: Нема подобра алтернатива за државата од вложувањето во квалитетно образование на младите

Слободен печат
На сите ни е јасно дека немаме алтернатива освен да вложуваме во квалитетно образование и квалитетна едукација на младите, да вложуваме во млад човечки потенцијал...
Вести Македонија

Царовска: Oваа учебна година учениците добија квалитетна настава и непрекинат воспитно-образовен процес

Слободен печат
 Министерката за образование и наука Мила Царовска со видеообраќање се заблагодари на наставниците, учениците и родителите за успешно завршената учебна година во вонредни услови поради пандемијата....
Вести Македонија

Меморандум за соработка помеѓу МОН и Американскиот мировен корпус

Слободен печат
 Меморандум за соработка помеѓу Министерството за образование и наука и Американскиот мировен корпус во Република Северна Македонија потпишаа денеска министерката Мила Царовска и директорката на...
Вести Македонија

Царовска најави стипендии за учениците запишани во дуално образование

Слободен печат
Сите ученици запишани во тригодишните дуални паралелки ќе добијат стипендии, додека за оние од четиригодишните паралелки услов ќе биде успехот покажан во основното образование. Информациите...
Вести Македонија Слајдер

Неделков: Пари за прекувремено ангажирање на наставниците се префрлени од МОН до општините

Слободен печат
Претседателот на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на Република Македонија – СОНК Јаким Неделков денеска на Фејсбук напиша дека пари за прекувремено ангажирање...
Вести Македонија

МОН меѓу првите 10 институции по индекс на активна транспарентност за 2021

Слободен печат
Министерството за образование и наука соопшти дека ја подобрило својата активна транспарентност за 21 отсто во 2021 година во споредба со минатата година,  според најновото...
Вести Економија Слајдер

МОН: Исплатени се ученичките и студентските стипендии за јуни

Слободен печат
Министерството за образование и наука информира дека се исплатени средствата за ученички и студентски стипендии за јуни 2021 година. – Сите корисници на стипендии кои...
Вести Македонија

Уписот во средните училишта почнува на 14 јуни

Слободен печат
За упис во средно образование наредниот месец ќе има три пријавувања, почнувајќи од 14 јуни. Учениците кои се упатени на поправни испити, испит на година,...
Вести Македонија Слајдер

МОН демантира вмешаност во изборот на претседател: Сојузот на средношколци е независно ученичко движење

Михаило Донев
Не сме вмешани во изборот на Лука Павиќевиќ за нов лидер на Средношколскиот Сојуз, реагираат од Министерството за образование (МОН), откако од Средношколски глас обвинија...