Адеми и Ристовски слават во Разград, Динамо поблиску до плеј-офот во ЛШ

Динамо Загреб бележи добри резултати на европската фудбалска сцена/фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Во првиот натпревар од третото квалификациско коло во Лигата на шампионите екипата на Динамо Загреб славеше минимално на гостувањето кај Лудогорец со 1:2.

Целиот меч за хрватскиот првак на стадионот во Разград го одиграа двајцата македонски репрезентативци Стефан Ристовски и капитенот на екипата, Аријан Адеми.

Сите голови беа постигна во првото полувреме, во шестата минута Динамо поведе преку Периќ, а само 180 секунди подоцна беше зголемена предноста по автоголот на домашниот чувар на мрежата Падт.

Во 22 минута домаќините успеаја да намалат преку интернационалецот од Гана, Текпетеј.

Реваншот е закажан за 9 август на стадионот „Максимир“ во Загреб. Доколку „модрите“ слават во овој двомеч во плеј-офот на ЛШ ќе играат против подобриот од пресметката Бодо/Глимт (Норвешка) – Жалгирис (Литванија).