9 C
Скопје

АБА2 лига: Слобода Ужице е наредниот противник на МЗТ Скопје

Откако ја запишаа и четвртата победа сезонава во АБА2-лигата против Хелиос (70:69), денеска МЗТ Скопје Аеродром ќе го одигра и вториот натпревар од вториот „балон“ во ова регионално натпреварување.

„Металците“ (учинок 4-1) од 13.00 часот на турнирот во Бања Лука ќе ги одмерат силите против Слобода Ужице.

Играчите предводени од тренерот Ѓорѓи Кочов имаат шанса со нова победа против српскиот претставник да останат во трка за врвот на табелата каде што „штрковите“ се на петтата позиција со девет бодови, само два помалку од водечкиот Златибор Чајетина (Србија).

Кочов не беше задоволен од финишот на дуелот со словенечката екипа која што можеше многу лесно и покрај високата негатива да направи целосен пресврт. Стратегот на македонската екипа се надева нема да се повторат такви глупости и неодговорност во следните предизвици.

Прочитајте и...  Шоу на Кејн и Бејл за нов триумф на Тотенхем

Се играат уште два меча во текот на денешниот ден, од 17.00 часот Златибор Чајетина ќе се соочи со Студентски Центар, а од 21.00 часот Младост Земун се соочува со Спарс Сараево.

Поврзани вести

Тошевски два месеци во аут, го пропушта турнирот на младата репрезентација во Анталија

Слободен печат

Спасителот на Барселона подготвува удар на Реал и Перез, им краде две засилувања

Слободен печат

Европските медиуми го одбележаа историскиот успех на Ѓоковиќ, признание дојде и од Швајцарците

Слободен печат

Познати датумите кога ќе играат Вардар и Веспрем во осминафиналето на ЛШ

Слободен печат

Ѓоковиќ се огласи по историскиот успех: Денеска е голем ден

Слободен печат

Предлог на Јувентус за револуција во Лигата на шампионите

Слободен печат

Остави Коментар