4 навики на жените од Истокот: Поради ова тие се убави и достоинствено стареат!

Фото: Профимедиа

Тие имаат здрава и негувана коса, чисто лице и немаат вишок околу половината. Генетиката игра голема улога, но и овие 4 навики…

Ако сакате да стареете достоинствено, вклучете ги овие 4 навики во вашата рутина:

36 кругови околу папокот

Жените од истокот секое утро го започнуваат со стомачна масажа. Со десната рака, со врвовите на прстите масирајте го стомакот, во кружни движења околу папокот, во насока на стрелките на часовникот. А потоа обратно. Направете вкупно 36 пати во една и 36 пати во друга насока.

Ова придонесува за побрзо празнење на цревата веднаш наутро.

Фото: Профимедиа

„Гумичка“ за брчки

Со добро загреани прсти нежно поминувајте преку лицето. Ако можете, добро е да користите некое масло. Одете од долу па нагоре, а потоа од центарот на лицето до рабовите. Поминувајте со прстите само во една насока, оставете ги врвовите на прстите да бидат гума за бришење на брчките. Оваа масажа нека  трае 5 минути.

Фото: Профимедиа

Наместо чешел, прсти

Секоја вечер или утро, како што сакате, чешлајте ја косата со прстите. Едноставно, нежно масирајте го скалпот со вашите прсти бидејќи тоа ќе го дистрибуира себумот по целата должина на влакното, намалувајќи го нејзиното оштетување. Кога е многу топло или кога е зима, заштитете ја косата од сонцето и ветерот со шал или капа.

Фото: Профимедиа

Детоксикација во када

Жените од Истокот го обожаваат амамот, затоа што во него полесно се губи телесната тежина. Со загревање на телото, масните наслаги се топат. Сепак, жените од истокот влегуваат во амамот со ракавици за масажа со кои прават дренажа на кожата. Благодарение на тоа, работата на лојните жлезди се нормализира, порите се чистат, кожата станува мека и мазна без брчки. Направете сè исто како нив, но ако немате амам или сауна во близина, направете топла купка и уживајте во неа. Потоа истуширајте се со поладна вода, а потоа нанесете млеко за тело на кожата.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот