Зошто треба да го замрзнувате лимонот

Најновите студии направени околу тоа колкаво е позитивното влијание на лимонот врз целото тело покажале дека ова овошје поради високото ниво на витамин Ц и на калциум што го има во составот, важи за еден од најздравите плодови што ни ги дала природата.

Меѓу другото, дали сте знаеле дека лимонот треба да го користите во целост, а не само неговиот сок? Ништо од него не смее да заврши во канта за отпадоци и не само поради неверојатниот вкус туку и поради сите здравствени придобивки што ги нуди.

Затоа, барем еднаш во текот на денот земете еден органски одгледан лимон, убаво измијте го и ставете го во замрзнувач. Откако лимонот ќе замрзне, извадете го од замрзнувач и изрендајте го.
Вака подготвениот лимон додајте го врз омилениот сладолед, врз свежа сезонска салата или врз тестенините што претходно сте ги свариле.

Прочитајте и...  Најважна работа која би требало да ја направиме пред почетокот на вториот бран на коронавирусот

Со додавање рендан замрзнат лимон, храната ќе добие сосема нов и уникатен вкус, кој ќе ве изненади.

Уште една важна информација поврзана со лимонот што мора да се знае е дека неговата кора содржи 5 до 10 пати повеќе витамини отколку што има во неговиот сок.

Прочитај повеќе

Мора да го подготвите за вашите најблиски: Домашен леб со билки!

Васко Спасоски

Антониа Гиговска: Спокојот на Пелистер ме подготвува за нови музички дела

Слободен печат

Дознајте зошто не треба да ги фрлите семките од лимон!

Васко Спасоски

Познатата терапевтка советува: Во овој случај подобро е да го сокриете неверството!

Слободен печат

Џеј Ло со храбра спортска комбинација максимално ги истакна своите облини! (ФОТО)

Слободен Печат

Сакаше да поразговара со принцот Чарлс, но се возбуди и се струполи на земја – Принцот не стигна ниту да му подаде рака (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Убавата бисексуална Афроамериканка е новата „Batwoman“

Слободен печат

Една од најчудните туристички атракции во светот: Ѕирнете во „Катедралата на отпадот“ (ФОТО)

Слободен печат

Фасцинантна приказна украсена со долгогодишно прераскажување: Кралот Умберто и неговиот одамна изгубен „двојник“

Слободен печат

Кралски правила кои не смее да ги прекрши ниту кралицата Елизабета

Слободен печат

Најсочното колаче чија арома ќе го намами целото семејство: Одличен десерт за летно уживање! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ја враќа вашата кожа децении наназад: Маска за лице која е посилна од ботокс! (РЕЦЕПТ)

Слободен печат