Зошто сè уште нема бесплатна WiFi мрежа во авион и зошто сè уште нема да стане реалност?

Оние кои често патуваат со авион веќе се прашуваат зошто не можат бесплатно да се поврзат на WiFi мрежата.

Причината зошто тоа нема да биде возможно уште некое време, ја објаснува Ед Бастијан, претседател на „Делта ер лијнс“ кој лично сакаше да воведе бесплатна WiFi мрежа за патниците, но тоа не беше можно.

Како што вели, доколку системот го сторил тоа во целот авион, тој би паднал.

Ед (62-годишниот) вели за „Блумберг“ дека всушност наплатувањето на Интернетот ги спречува многу патници да го користат.

Во моментов нема техничка опција повеќе луѓе истовремено да користат Интернет во лет, а „Делта“ неколкупати се обиде да воведе бесплатно WiFi, меѓутоа, таа редовно „пукаше“ заради големиот број на луѓе кои сакаа да имаат пристапат до мрежата.

Прочитајте и...  Супер бабичка: Погледнете како му се одмаздила на неверниот сопруг (ВИДЕО)

Тој се пошегува дека сè уште не разбира зошто WiFi мрежата има таков проблем кога авионот е 10.000 метри во висина поблизу до сателитските мрежи.

Се чини дека ќе потрае уште неколку години сè додека WiFi-то не стане дневна рутина на авионите ширум светот.

Прочитај повеќе

Еднодневно издание на Д Фестивал во Дојран

Слободен печат

Софија Милошевиќ остро возврати на нападите на Инстаграм: Сите сме различни и во тоа лежи убавината на светот!

Слободен печат

Не е лесно да ја импресионирате свекрвата: Обидете се со Свекрвина торта

Слободен печат

9 соби, 16 бањи и шипки за стриптиз! Погледнете ја новата палата на Меган и Хари вредна 14,6 милиони долари (ФОТО)

Слободен печат

Дознал дека сопругата го изневерува со помош на Гугл мапс

Слободен печат

Дејвид Бекам со децата на одмор во Грција, Викторија не е со нив

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

7 најдобри астро комбинации за брак: Дали сте меѓу нив?

Слободен печат

Шерон Стоун: Ја измамив смртта трипати! Како ќе умрам следниот пат?

Слободен печат

Шон Конери е избран за најдобриот Џејмс Бонд во историјата (ФОТО)

Слободен печат

ФАСТ-тест – за брзо препознавање на мозочен удар

Слободен печат

Хороскоп за 13 август: Животот е убав за оние што знаат да го живеат

Слободен печат

За шест години проживеа како за шест животи: Неверојатниот подем и пад на Жан Мишел Баскија (ФОТО/ВИДЕО)

В.Т.