Знае ли Владата за што ДАВА ПАРИ: Финансира здружение на антивакцери формирано пред два месеци

Здружението „Од нас за нас“ организира научна конференција на која ќе докажува дека вакцините се опасни по здравјето и за тоа како што се пофалија, добиле 30.000 денари од Владата. Како што потврди претседателката на здружението, Гордана Гоџо, исплата на сумата околу 500 евра легнала на сметката на здружението.

Здружението е формирано пред два месеци и важи за критичар на власта по однос на вакцинацијата на децата. Ова, според Гоџо, е единствена соработка со Владата, која ќе биде покровител на научната конференција овој петок и сабота на тема „Вакцините во 21. век – предизвици со кои се соочуваме“, а се однесува на забраната за упис во градинка и училишта на невакцинираните деца.

– Здружението го формиравме во јули, побаравме средба со премиерот Зоран Заев и со министерот за здравство Венко Филипче, која што се случи. На средбата, ние не издејствувавме за финансирање, тие самите се понудија да учествуваат финансиски во научната конференција со 30.000 денари, нѝ рекоа дека ќе бидат исплатени и тоа се случи пред два-три дена. Конференцијата чини 3.000 евра – рече Гоџо.

Прочитајте и...  До 2030 година Јапонците планираат да ги затворат сите термоелектрани

„Слободен печат“ испрати прашања до Владата за тоа каков вид на поддршка им даваат на здружението „Од нас за нас“ и дали знаат со што се занимава оваа организација. Од Владата рекоа дека одговор ќе пратат, кога ќе го добиеме ќе го објавиме.

Сепак, ниту Заев, ниту Филипче немало да присуствуваат на дебатата.

Филипче на денешниот протест на лекарите рече дека ќе испратат претставници на конференцијата со цел да ги разубедат противниците на вакцинацијата.

Според програмата во петок правни експерти од Македонија и Србија ќе образложат дали актуелните епидемиолошки мерки против морбили се во согласност со Уставот, законите и ратификуваните меѓународни конвенции и дали се врши дискриминација кон невакцинираните, но здрави деца.

Прочитајте и...  Биле во брак 53 години, а потоа и двајцата починале од коронавирус, држејќи се за раце (ВИДЕО)

Во сабота научници и лекари од Македонија, Србија, Босна и Херцеговина, Хрватска и Слоенија ќе говорат за медицинските аспекти на вакцинацијата, нивната ефикасност, безбедност, имунолошки одговор, проблематичните страни, етичките аскпекти, можноста вакцините да имаат улога во настанувањето на аутизот.

Градинка плаќаат, а децата не им ги примаат

Милена Николиќ Симовска секој месец плаќа партиципација за детето да го носи во градинка. Таа објаснува дека во градинската „Весели Цветови“ во Кисела Вода не и го примаат детето, бидејќи не е вакцинирано. Според нив, најмногу случаи на вратени деца од училиште има во Битола. Од здружението негодуваат дека во скопски училишта имало случаи и првачињата да бидат пуштени само на првиот училишен ден, но веднаш наредниот училиштата ги враќале децата, со истото образложение, дека не се вакинирани. Реагираат дека им барале медицинска документација за да се потврди примената вакцина за МРП, а подоцна им посочиле дека тоа е повреда на заштата на личните податоци, објаснуваат од здружението.

Прочитајте и...  Мета по средбата со Хоти: Албанија го подржува дијалогот Косово – Србија

– Во улилиште на родител усно му е кажано дека не смее да го носи детето сè додека не го вакцинирра. Училиштето не е здравствена установа. Има деца што ги примале вакцините, па имале компликации, алармираа „Од нас за нас“.

Прочитај повеќе

Над 22.000 новозаразени од Ковид-19 во Индија

Слободен печат

Чулев: Полицијата е подготвена за спроведување мирни, фер, демократски избори

Слободен печат

Њујорк пост: Еден од десет пациенти никогаш нема да го вратат чувството за мирис и вкус

Слободен печат

Шахпаска: Преку инвестиции во инфраструктурата, инвестираме во економијата и во иднината

Слободен печат

Лукаревска: СДСМ не копа ровови, туку гради мостови, патишта и врски меѓу луѓето

Слободен печат

Реџепи: ВМРО-ДУИ може да формираат коалиција, но во опозиција

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Интегра во Куманово: Кокино ќе биде туристичка атракција, ќе се развива бањскиот, здравствениот туризам, брзи возови, преку транспортна стратегија

Слободен печат

Спасовски: Ја чистиме калта од режимот кој за себе поставуваше мермер, а за граѓаните стиропор

Слободен печат

Шеесетгодишна кавадарчанка сплете завеса за време на корона

Слободен печат

Зибери од Тетово: Општините ќе добиваат повеќе пари од државата

Слободен печат

Богојески и д-р Тепшиќ: Да го промениме трендот на иселување на населението од Македонски брод

Слободен печат

Убиени 4 лица во експлозии во Сомалија

Слободен печат