8 C
Скопје

Tag : училишта

Вести Свет

Сепаратизам: Француската Влада сака да го регулира отворањето на училишта под странско влијание

Слободен печат
Француската влада поднесе амандман на законот за „сепаратизам” за борба против странско мешање преку отворање училишта надвор од договорот (кои немаат договор со државата и...
Вести Регион Слајдер

В понеделник се отвораат дел од средните училишта во Грција со задолжителни тестови двапати седмично

Слободен печат
Со потврда за негативен резултат од направениот тест за ковид-19 за домашна употреба (селф тест) два пати седмично, задолжителна како за учениците, така и за...
Вести Македонија

МОН: Во наставата со физичко присуство има 76 ученици и 123 наставници активни на коронавирусот

Слободен печат
 Седумдесет и шест ученици и 123 наставници од наставата со физичко присуство се активни случаи на коронавирусот, согласно вчерашните извештаи од училиштата, информираат за МИА од...
Вести Македонија

МОН: Во училиштата немаше партиско гласање

Слободен печат
 Министерството за образование и наука во врска со пласираните информации дека на партиски избори одржани во неделата се гласало во училишта оценува дека станува збор...
Вести Македонија Слајдер

И натаму отсуствуваат мерки за наставата со физичко присуство

Михаило Донев
Иако расте бројот на заразени во основните училишта, во Комисијата за заштита од заразни болести засега не размислуваат за заострување на рестриктивните мерки во однос...
Вести Македонија

Караџоски: Бројот на заразени во училиштата не е толку голем за да се воведат нови мерки

Михаило Донев
Во моментот во најголем дел од државата немаме толкаво зголемување на бројот на заболени наставници и ученици за да преземеме дополнителни мерки, изјави на денешната...
Вести Регион

Учебна година во Грција: Учениците од денеска до 29 март на онлајн настава

Слободен печат
Во наредните две седмици, почнувајќи од денеска, ќе бидат затворени сите основни и средни училишта во Грција и онлајн настава ќе следат и учениците во...
Вести Регион Слајдер

Грција најави затворање на училиштата, уште три региони влегуваат во црвената зона

Слободен печат
Грција најави затворање на сите училишта во земјата и вклучување на уште три региони во црвената зона поради зголемувањето на бројот на новозаразени со коронавирусот...
Вести Регион

Грција останува во карантин уште една недела, училиштата затворени до 29 март

Слободен печат
До 29 март ќе бидат затворени основните и средните училишта во цела Грција и од вторник, онлајн настава ќе следат и учениците во деловите од...
Вести Македонија Слајдер

Средношколски Сојуз: Една година затворени училишта, на институциите им се случи ERROR 404!

Михаило Донев
Помина цела година откако пандемијата ги затвори средните училишта. Поминаа 365 дена без еден средношколец да се врати во училишните клупи. Наместо да научат нешто...