Tag : градинки

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Градинките не работат, ама мајките мора да одат на работа

Соња Кириџиевска
Делумно под закрила на легислативата, но во голема мера и како оправдување за економската состојба, корона-кризата се користи за максимално непочитување на работничките права. Дел...
Вести Македонија

Штипјани ослободени од сметките за градинка за изминатите пет месеци

Слободен печат
Родителите на децата нема да ги платат сметките за градинка за изминатите пет месеци. Oваа одлука е донесена денеска од страна на градоначалникот на Општина...
Вести Македонија Слајдер

Комисијата за заразни болести побара МТСП да дадат предлог датум за отварање на градинките

Бојана Нојиќ
Министерството за труд и социјална политика и Општините да изнајдат решение за просторните капацитети на градинките, е препораката од состанокот на Комисијата за заразни болести...
Вести Скопје

Реконструкција на занималните во градинката „13 Ноември” – Јасмин и во ООУ „11 Октомври”

Слободен печат
Градежни активности се одвиваат во ООУ „11 Октомври” и ЈУДГ ОЦ „13 Ноември”- објект Јасмин во Општина Центар. Во овие два образовни објекти се врши...
Вести Македонија

Царовска: Во моментот кога Комисијата ќе даде пас, тогаш ќе бидат отворени и дневните центри и градинките

Слободен печат
Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска денеска соопшти дека градинките и дневните центри ќе бидат отворени кога тоа ќе го дозволи Комисијата за заразни болести....
Вести Избори 2020

Стојаноска: Ќе изградиме градинки секаде низ Македонија за да им помогнеме на младите родители

Слободен печат
Носителот на изборната единица 6 на листата на ВМРО-ДПМНЕ Дафина Стојаноска денес од населбата Тетовчанка ги повика гостиварчани и тетовчани утре на граѓанските собири во...
Вести Македонија

Градинките нема да бидат отворени во скоро време, рече Филипче

Слободен печат
Министерот за здравство Венко Филипче не може да каже точно кога би биле отворени градинките, но како што вели, тоа сигурно нема да биде во...
Вести Македонија

Рано е да се отворат градинките, можно е таму да се зголеми трансмисијата, смета Филипче

Слободен печат
Министерот за здравство Венко Филипче информира дека се уште е рано да се отворат градинките и најверојатно по разгледување на епидемиолошката состојба и бројките, одлуката...
Вести Економија

Спасовски: Градиме инфраструктура за сите и во вонредни околности (ВИДЕО)

Слободен печат
Градиме инфраструктура за сите и во вонредни околности со проекти од значење на локално, регионално и национално ниво. И во оваа нова реалност и криза...
Вести Македонија Слајдер

Спасовски: Градинките ќе бидат отворени кога ќе биде завршен скринингот на вработените

Слободен печат
Премиерот Оливер Спасовски очекува градинките да се отворат навремено кога ќе биде завршен комплетно скринингот и кога ќе се почувствува дека и децата и вработените...