23 C
Скопје

Златан повторно шокира: Убил лав на сафари па го препарирал

Ибрахиковиќ пред три години, во приватна режија беше во Македонија за да лови дивеч.

За време на престојот во Јужна Африка во 2011 година, Златан Ибрахимовиќ, убил лав по што го препарирал, пишува шведскиот весник „Експресен“.
Актуелниот фудбалер на Милан, тогаш кожата, черепот и вилицата од убиениот лав ги однел во Малме и со нив го украсил својот дом.
Лавот пред да го биде застрелан од Ибрахимовиќ бил повеќе од една година во заточеништво. Животното било пуштено од кафезот по што Златан кој поседува дозвола за лов, го застрелал.

Во Јужна Африка е забрането да се ловат животни кога се ставаат во затворена арена од која не можат да избегаат, но дозволен е лов на лавови кои се одгледани во заточеништво. Тоа се животни кое се одгледани само со една намера, да бидат плен на ловците.

За тоа дека Златан Ибрахимовиќ обожува да лови диви животни знаат и Македонците. Имено, пред три години Ибрахимовиќ беше и во Македонија на лов на дивеч, а штипјани не ја пропуштија можноста да се фотографираат со него. Меѓу лицата кои се сликаа со Ибрахимовиќ е и ракометаниот репрезентативец Мартин Поповски.

Златан Ибрахимовиќ во Штип/ фото/фејсбук

Златан не е единствената фудбалска ѕвезда која престојувала во Македонија за да лови дивеч. Пред него, истото го стори и актуелниот фудбалер на Манчестер јунајтед, Единсон Кавани. 

Поврзани вести

Струга Трим Лум го испрати Вардар во Втората лига

Слободен печат

Хамилтон на две победи од јубилеј, светскиот шампион ја освои и „Каталуња“

Слободен печат

Ова долго се чекаше, конечно ќе се игра првиот фудбалски меч пред полн стадион

Слободен печат

ВИДЕО: Супер гол на Андонова против Еспањол и го прослави во стилот на Роналдо!

Слободен печат

ВИДЕО: Пандев стартер на „Луиџи Ферарис“, Сасуоло е пред Рома!

Слободен печат

Георгиевски: Одиме во Токио, живеам за олимписки медал!

Слободен печат

Остави Коментар