• Јужна Африка

Шолц на четиридневна турнеја низ Јужна Африка

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска заминува на четиридневна турнеја низ Јужна Америка. Тој ќе ги посети Аргентина, Чиле и Бразил. Ова е негова прва посета на регионот откако е на чело на германската Влада од крајот на 2021 година, јави ДПА. Првата станица на социјалдемократот е Аргентина, утре ќе оди во Чиле, а потоа во …

Шолц на четиридневна турнеја низ Јужна Африка Read More »