25 C
Скопје

Tag : Јужна Африка

Спорт Фудбал

Златан повторно шокира: Убил лав на сафари па го препарирал

Слободен печат
За време на престојот во Јужна Африка во 2011 година, Златан Ибрахимовиќ, убил лав по што го препарирал, пишува шведскиот весник „Експресен“. Актуелниот фудбалер на...
Вести Свет

Судири меѓу студенти и полиција во Јоханесбург: Најмалку едно лице загина, тројца се уапсени

Слободен печат
Најмалку едно лице го загуби животот, две се повредени, а тројца уапсени во судирите меѓу студентите и полицијата за време на протестите за партиципација на...
Вести Свет

Австралија најавува истрага за насилство врз Абориџините

Слободен печат
Австралиската држава Викторија најави истрага за влијанието на колонизацијата врз домородните Абориџини, прва од ваков вид на национално ниво, пренесува Би-Би-Си. Би-Би-Си наведува дека на...
Вести Свет

Издадено предупредување: Непознат број на крокодили побегнаа од одгледувалиште во Ј. Африка

Слободен печат
Непознат број на крокодили е на слобода, откако побегнаа од еднно одгледувалиште во Јужна Африка, изјавија денеска претставници на владината агенција за зачувување на биодиверзитетот,...
Вести Свет Слајдер

Запленети 400 фалсификат вакцини против ковид-19 во Ј. Африка: Уапсени тројца Кинези и државјанин на Зимбабве

Слободен печат
Властите во Јужна Африка запленија повеќе стотици лажни вакцини против ковид-19, по глобалното предупредување од Интерпол дека вакцините станаа примарна мета на криминалните организации. Во...
Вести Свет Слајдер

Интерпол: Во Кина и Јужна Африка запленети стотици лажни вакцини против ковид-19

Слободен печат
Властите во Јужна Африка запленија стотици шишиња лажни вакцини ковид-19, по глобалното предупредување издадено од Интерпол дека вакцините станале примарна цел на криминалните организации. 400...
Вести Магазин Свет

ВОЗНЕМИРУВАЧКА СОДРЖИНА I Ловџика на трофеи ја згрози јавноста: На денот на заљубените позираше со убиена жирафа

И.И.
Ловџика на трофеи од Јужна Африка и сопственик на фарма ја згрози јавноста ширум светот откако објави слики на кои позира со срцето на 17-годишна...
Вести Свет Слајдер

Јужна Африка е прва земја што ќе се имунизира со вакцината на „Џонсон&Џонсон“

Слободен печат
Јужна Африка стана прва земја во светот што го почна процесот на имунизација против ковид-19 со вакцина на „Џонсон&Џонсон“. Производот на американската компанија содржи безопасен...
Вести Свет

Задолжителни тестови за влез во Индија за патници од Велика Британија, Јужна Африка и Бразил

Слободен печат
За влез во Индија ќе бидат задолжителни молекуларни тестови за ковид-19 за луѓето кои директно или преку други држави пристигнуваат од Велика Британија, Јужна Африка...
Вести Свет

Мерките во Британија ќе се олеснуваат кога бројот на заразени ќе биде 75 пати помал од сега

Слободен печат
Бројот на лица заразени со коронавирусот мора да биде 75 пати помал за да почнaт властите во Велика Британија да ги олеснуваат ограничувачките мерки, изјави...