17 C
Скопје

Зимски детокс напиток од само 2 состојки: Исчистете го телото од токсини и забрзајте го метаболизмот!

Поминаа празниците, па сега е совршен период за детокс на вашето тело…

По сите празници и уживањето во поголеми количини на храна, колачи, солени и слатки задоволства, време е за детокс на организмот. Со помош на овој напиток, ќе ја поттикнете работата на метаболизмот и ќе започнете со исфрлање на токсините кои се таложеле во претходниот период.

Овој напиток се прави од само 2 состојки.

Потребно ви е:

– половина шолја ладен зелен чај
– половина лимон

Подготовка:

Исцедете го лимотот и помешајте го со зелениот чај и напитокот е подготвен.

Еве како напитокот делува на организмот:

Поради високите антиоксидативни вредности, зелениот чај, е состојка од речиси сите детокс напитоци. Поволно делува на црниот дроб, а со истражувањата е докажано дека помага во процесот на исфрлање на токсините.

Прочитајте и...  Депардје по обвинувањето за силување се брани: Нема доказ, јас сум невин и немам од што да се плашам

Лимонот, освен што изобилува со витамин Ц е одличен и за здравјето на целото тело, тој го стимулира ослободувањето на ензимите, но бенефициите не застануваат тука. лимонот содржи и пектин кој помага во намалувањето на шеќерот во крвта.

Ериоцитрин е антиоксиданс кој се наоѓа во лимоновиот сок и лимоновата кора. Ериоцитринот во комбинација со другите активни супстанци покажа ефект при намалувањето на воспаленијата, оксидативниот стрес и оптимизацијата на нивото на шеќер во крвта.

Поврзани вести

Овошје и зеленчук богати со калиум, минерал важен за здраво срце

Слободен печат

Принцот Хари искрено во шоуто на Џејмс Корден: „Го направив она што секој сопруг и татко би го направил – морав да го одведам семејството оттаму“

Слободен печат

Ивана Хаџиевска, историчарка и истражувач: Какво е значењето на „Македонка“ – првото женско списание во Македонија

Ј.К.Д

Адвокатката на таткото на Бритни Спирс: „Тој е загрижен, ѝ го спаси животот, а луѓето погрешно разбраа сè“

Слободен печат

ВИДЕО | Потресната судбина на малата хероина од „Дара од Јасеновац“: Има само 13 години, станува во 6 часот, храни добиток, а мајка ѝ ги напуштила пред шест години

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО | Објавена снимката од кражбата на кучињата на Лејди Гага: Се слушаат истрелите и како нејзиниот чувар бара помош

Слободен печат

Остави Коментар