Зидан му порача на Бејл: Оди си, подобро за нас! – Слободен печат
СпортФудбал

Зидан му порача на Бејл: Оди си, подобро за нас!

Тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан пред медиумите призна дека Герет Бејл е многу блиску до заминување и се надева дека тоа ќе се случи летово.

Иако беше во составот, францускиот стратег на „кралевите“ не сметаше на услугите на велшкиот интернационалец Бејл во поразот од 1:3 на Интернационалниот куп на шампионите од Баерн Минхен.

– Бејл не игра затоа што е многу близу до заминување и се надеваме дека ова ќе се случи наскоро. Така ќе биде најдобро за сите. Работиме на трансфер во нов тим. Немам ништо лично против него, но доаѓа момент кога работите треба да бидат завршени. Должен сум да ги донесам овие одлуки. Имаме потреба од промена – рече Зидан.

Тој додаде и дека причината за неговото напуштање е тренерско решение, но исто така и на самиот играч.

– Бејл ја знае ситуацијата, која треба да се промени. Не можам да кажам дали за 24 или 48 часа, кога би можел да си замине уште утре, би било подобро за сите нас – додаде Зизу.

Не е познато каде Бејл би ја продолжил својата кариера, но се шпекулира можно враќање во Премиер лигата каде што претходно ги бранеше боите на Тотенхем и Саутемптон.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close